«Փաստերի ստուգման հարթակի» (FIP) լրագրողը զանգահարել է Ռուսաստանի հայերի միության մի քանի կառույցների ղեկավարներին և, ներկայանալով որպես ՌԴ ԱԴԾ (ФСБ) սպա, մանրամասներ պարզել ՌԴ-ում հայերի հավաքագրման գործընթացից։ ՌԴ հայերի միության ներկայացուցիչները, վստահ լինելով, որ խոսում են իրենց «կուրատորի» հետ, բացահայտել են Հայաստանի ընտրություններին միջամտելու մանրամասները։
Նշվում է, որ Առավել ուշագրավ էր հատկապես Ուլյանովսկի հայ համանքի ղեկավար Արսեն Աբրահամյանի հետ զրույցը։
«Ի դեպ, իր նամակագրությունների արտահոսքի հետևանքով Աբրահամյանը հեշտորեն զրույցի բռնվեց։ Մեր խոսակցության ընթացքում Արսեն Աբրահամյանը խոստովանել է, որ համայնքի անդամները հստակ հրահանգավորված են քվեարկել «Ռուսաստանի թիմի» օգտին։ Նա առանձնացնում է չորս հիմնական ուժեր՝Ռոբերտ Քոչարյանի, Սամվել Կարապետյանի, Գագիկ Ծառուկյանի և Արման Թաթոյանի գլխավորած ուժերը»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
60-ամյա Արսեն Աբրահամյանը, բաց աղբյուրների համաձայն, մինչև 2007 թվականը ղեկավարել է Ուլյանովսկի «Ոսկեվան» հայկական համայնքը, իսկ առնվազն 2007 թվականից Ռուսաստանի հայերի միության Ուլյանովսկի մարզային կառույցի ղեկավարն է համարվում։
Նշվում է, որ առավել ուշագրավ է «Միասնության թևեր» կուսակցության մասով կիրառվող մանիպուլյացիան։ Աբրահամյանը նշում է, որ այս ուժին աջակցելիս իրենք բացահայտ կապը չեն ցուցադրում, որպեսզի ստեղծվի«եվրոպամետության ֆոն», թեև իրականում այդ ուժը նույնպես ռուսամետ է։
«Ասեմ, որ 4-րդ ուժը, որին մենք Ռուսաստանից աջակցում ենք,«Միասնության թևեր» կուսակցությունն է։ Մենք աջակցում ենք, բայց այդ մասին ցույց չենք տալիս, որ նրանց եվրոպամետության ֆոն պահենք։ Բայց նրանք նույնպես ռուսամետ են», — զրույցի ընթացքում ասում է Աբրահամյանը։
Զրույցի ընթացքում բացահայտվում է նաև ընտրողների տեղափոխման լոգիստիկան։Թեև Արսեն Աբրահամյանը պնդում է, որ անձամբ Հայաստան-Ռուսաստան ավիատոմսեր չի գնում, բայց զրույցի ընթացքում նշում է, որ «մարդիկ կան, որ օգնում են» նրանց, ովքեր ցանկանում են մեկնել, բայց հնարավորություն չունեն։
«Ով ում հասնում, օգնում է ավիատոմսերով։ Անձամբ ես տոմսեր չեմ գնել ոչ մեկի համար։ Ուղղակի մարդիկ են եղել, որ ի սրտե ցանկացել են մեկնել Հայաստան, ասել են, որ հնարավորություն չունեն, խնդրել ենք ընկերներին, օգնել են։ Ես էլ որպես հասարակական գործիչ խնդրում եմ մարդկանց ընկերներիս, խնդրում եմ օգնում են, մարդիկ էլ կան, որ իրենց փողերով են առնում տոմսը»,-ասել է նա:
«Խոսելով իր գործառույթների մասին՝ Աբրահամյանն ասել է, որ ինքը Հայաստանի քաղաքացիություն չունի, չի կարող մասնակցել քվեարկությանը, նշել, որ այս պահին Մոսկվայում է և այնտեղից զանգերի միջոցով փորձում է կառավարել գործընթացը․ թեև համայնքին ուղղված և մեր տրամադրության տակ հայտնված իր ուղերձում նշում էր, որ անձամբ գնալու է Հայաստան»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
ՌուսականФСБ-ի և հայկական համայնքի կապի մասին
«ԱԴԾ սպա» ներկայացած լրագրողը զրույցի ընթացքում ընդգծել է, որФСБ-ն կարող է ֆինանսապես օգնել Հայաստան մեկնել ցանկացողներին, ինչին ի պատասխան Արսեն Աբրահամյանըսկսում է խնդրել, որ տնային կալանքի տակ գտնվող իր գործընկերոջը կարելի է ազատ արձակել։
Շարունակում ենք հետաքրքրվել՝ФСБ-ի կուրատորը արդյոք աջակցո՞ւմ է, Արսեն Աբրահամյանը արձագանքում է․«Այո, իհարկե, մենք փոխգործակցում ենք, ձեր կոլեգաների հետ, ամեն ինչ հրաշալի է։ 24 տարի է՝ նախագահում եմ ու փառք Աստծո մեր միջև լիարժեք հասկացվածություն է»։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Արսեն Աբրահամյանը նաև դժգոհում է Հայաստանի գործող կառավարության գործունեությունից՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչները չեն աշխատում իրենց հետ և դաշնակցային հարաբերություններ չեն պահպանում Ռուսաստանի հետ։
«Այսպիսով, ձայնագրությունից հետևում է, որ Ռուսաստանի հայերի միության Ուլյանովսկի կառույցի ղեկավար Արսեն Աբրահամյանը, իրեն ФСБ-ի աշխատակից ներկայացրած անձի հետ զրույցում խոսում է Ռուսաստանից Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին ներգրավված լինելու, որոշ քաղաքական ուժերի աջակցելու և ռուսական ուժային կառույցների հետ համագործակցության մասին։
Ստացվում է՝ Ռուսաստանի հայ համայնքի առանձին ներկայացուցիչներ Հայաստանի քաղաքական գործընթացների վրա ազդելու ակտիվ գործողություններ են իրականացնում»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
FIP.am-ին նաև հաջողվել է խոսել Տուլայի ու Վորոնեժի հայ համայնքի ղեկավարներ Րաֆիկ Պապյանի ու Արմեն Եղյազարյանի հետ, որոնք ևս հաստատել են, որ կապի մեջ են ФСБ-ի հետ։ Ի դեպ, Տուլայի համայնքի ղեկավարը կարճ զրույցի վերջում լրագրողին դիտողություն է արել՝ ՌԴ հատուկ ծառայությունը«այդպես չի խոսում»։
Իսկ Ղրիմի հայ համայնքի ղեկավար Գեորգի Ակոբյանը հաստատել է, որ ընտրողներին ուղարկում են, բայց այլ մանրամասներ չփոխանցեց։

Журналист «Платформы проверки фактов» (FIP) связался с руководителями нескольких структур Союза армян России и, представившись сотрудником Федеральной службы безопасности России (ФСБ), выяснил подробности процесса мобилизации армян в России. Представители Союза армян России, полагая, что беседуют со своим «куратором», раскрыли детали предполагаемого вмешательства в выборы в Армении.
Отмечается, что наиболее примечательной стала беседа с Арсенoм Абрамяном.
«Кстати, после утечки его переписки Абрамян довольно легко пошел на разговор. В ходе нашей беседы Арсен Абрамян признал, что члены общины получили четкие указания голосовать за „команду России“. Он выделил четыре основные силы — силы, возглавляемые Робертом Кочаряном, Самвелом Карапетяном, Гагиком Царукяном и Арманом Татояном», — сообщает «FIP».
Согласно открытым источникам, 60-летний Арсен Абрамян до 2007 года возглавлял ульяновскую армянскую общину «Воскеван», а как минимум с 2007 года считается руководителем ульяновского регионального подразделения Союза армян России.
В публикации отмечается, что особенно интересна применяемая стратегия в отношении партии «Крылья единства». По словам Абрамяна, поддержка этой силы не афишируется для сохранения «фона европеизма», хотя на самом деле, как он утверждает, партия также является пророссийской.
«Скажу, что четвертая сила, которую мы поддерживаем из России, — это партия „Крылья единства“. Мы поддерживаем ее, но не показываем этого, чтобы сохранить ее европейский имидж. Но они тоже пророссийские», — сказал Абрамян в ходе разговора.
Во время беседы также раскрываются детали логистики перевозки избирателей. Хотя Арсен Абрамян утверждает, что лично не покупает авиабилеты между Арменией и Россией, он отметил, что «есть люди, которые помогают» тем, кто хочет поехать, но не имеет такой возможности.
«Кто может, тот помогает с авиабилетами. Лично я никому билеты не покупал. Просто были люди, которые искренне хотели поехать в Армению, но не имели возможности. Мы просили друзей помочь, и они помогали. Я как общественный деятель тоже обращаюсь к своим друзьям, прошу помочь людям, а есть и такие, кто покупает билеты за собственные деньги», — сказал он.
«Говоря о своих функциях, Абрамян отметил, что не имеет гражданства Армении и не может участвовать в голосовании. Он сообщил, что сейчас находится в Москве и пытается управлять процессом посредством телефонных звонков, хотя в обращении к общине, оказавшемся в нашем распоряжении, утверждал, что лично поедет в Армению», — сообщает «FIP».
О связи между российской ФСБ и армянской общиной
Журналист, представившийся сотрудником ФСБ, в ходе беседы подчеркнул, что ФСБ может финансово помочь желающим поехать в Армению. В ответ Арсен Абрамян начал просить содействия в освобождении своего коллеги, находящегося под домашним арестом.
Продолжая выяснять, оказывает ли поддержку куратор из ФСБ, журналист получил следующий ответ Абрамяна: «Да, конечно, мы взаимодействуем с вашими коллегами, все замечательно. Уже 24 года я являюсь председателем, и, слава Богу, между нами всегда было полное взаимопонимание».
Во время телефонного разговора Абрамян также выразил недовольство деятельностью действующих властей Армении, заявив, что представители правительства Армении не работают с ними и не поддерживают союзнические отношения с Россией.
«Таким образом, из записи следует, что руководитель ульяновской структуры Союза армян России Арсен Абрамян в разговоре с человеком, представившимся сотрудником ФСБ, говорил об участии России во внутриполитических процессах Армении, поддержке отдельных политических сил и сотрудничестве с российскими силовыми структурами.
Получается, что отдельные представители армянской общины России предпринимают активные действия для влияния на политические процессы в Армении», — сообщает «FIP».
FIP.am также удалось поговорить с руководителями армянских общин Тулы и Воронежа — Рафик Папян и Армен Егиазарян, которые также подтвердили наличие контактов с ФСБ. Кстати, в конце короткого разговора глава тульской общины сделал журналисту замечание, заявив, что российская спецслужба «так не разговаривает».
В свою очередь, Георгий Акопян подтвердил, что избирателей отправляют, однако других подробностей раскрывать не стал.