Մոտ 200 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքի նկատմամբ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթով 7 անձի նկատմամբ ձերբակալման որոշում է կայացվել, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
«Մեր տեղեկություններով, նշված անձինք են՝ Արմեն Աշոտյանը, Գագիկ Խաչատրյանը, Արտյոմ Խաչատրյանը, Վիգեն Սարգսյանը, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանը, պրոռեկտոր Արթուր Ավագյանը»,-գրում է 1lurer.am-ը:
ՔԿ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2009-2016 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Ա.-ն, լիազորված լինելով խթանել կրթության և գիտության զարգացմանը, մշակել և իրականացնել կրթության և գիտության բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը, 2008 թվականի օգոստոսի 20-ից մինչև 2014 թվականի ապրիլի 26-ը ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, ապա մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերի 20-ը ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնները զբաղեցրած Գ.Խ.-ի և վերջինիս որդու՝ Ա.Խ.-ի նյութական օգուտը՝ նրանց կողմից շահեկան պայմաններով, առանց խոչընդոտների, օտարման ոչ ենթակա գույք ձեռք բերելն ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, խմբի կազմում՝ ՀՀ «Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Վ.Ս.-ի, նույն ՊՈԱԿ-ի ռեկտոր Գ.Գ.-ի, պրոռեկտոր Ա.Ա.-ի, Ա.Խ.-ի, Գ.Խ.-ի, ինչպես նաև վերջիններիս հետ փոխկապակցված Հ.Թ.-ի հանցակցությամբ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության սեփականության ֆոնդից կոռուպցիոն սխեմայի կիրառմամբ դուրս է բերվել Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Պուշկին փողոցի 38/1 շենքի թիվ 59 հասցեում գտնվող 208 մլն 908 հզր 500 ՀՀ դրամ արժեքով առանձնապես խոշոր չափերով 451.1 քառակուսի մետր մակերեսով անշարժ գույքը և դրա անբաժանելի մաս համարվող հողամասը և ոչ ուսումնական նպատակներով օգտագործելու համար փոխանցվել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձի սեփականության ֆոնդ»:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ այդ գործողությունների հետևանքով բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը, օրենքի պահանջների կոպիտ խախտմամբ, զրկվել է իրեն հատկացված գույքը ուսումնական նպատակներով տնօրինելու և օգտագործելու հնարավորությունից։
Ըստ ՔԿ-ի՝ հետագայում Ա.Խ.-ն և Գ.Խ.-ն իրենց մտերիմ Հ.Թ.-ի հետ նախնական պայմանավորվածությամբ փորձել են քողարկել գույքի իրական պատկանելությունը և թաքցնել դրա ենթադրյալ հանցավոր ծագումը։
«Դրանից հետո, Ա.Խ.-ն և Գ.Խ.-ն իրենց մտերիմ Հ.Թ.-ի հետ ունեցած նախնական պայմանավորվածության համաձայն, հանցավոր ճանապարհով ՀՀ Երևան քաղաք Կենտրոն վարչական շրջանի Պուշկինի փողոց 38/1 շենք թիվ 59 հասցեում գտնվող 451.1 քառակուսի մետր մակերեսով անշարժ գույքի ձեռքբերման գործընթացում քողարկելով գույքի իրական պատկանելիությունը, ինչպես նաև նպատակ ունենալով թաքցնել և խեղաթյուրել այդ գույքի հանցավոր ծագումը՝ նախ որպես գույք ձեռք բերող ներկայացրել են Հ.Թ.-ին, ապա բարեխիղճ ձեռք բերող հանդես գալու ակնկալիքով վերջինիցս 75 մլն ՀՀ դրամով գնել են նշված գույքը՝ գրանցելով այն Ա.Խ.-ի անվամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, դրա օժանդակության, խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և դրանց օժանդակության համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով քրեական հետապնդում է հարուցվել վերը նշված 7 անձի նկատմամբ:
Որոշումներ են կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալներին դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին։

В рамках уголовного производства о предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями и отмывании денег, связанном с имуществом стоимостью около 200 миллионов драмов, принято решение о задержании семи человек, сообщает Следственный комитет.
По информации «1lurer.am», речь идет о Армен Ашотян, Гагик Хачатрян, Артем Хачатрян, Виген Саргсян, бывшем ректоре Брюсовский государственный университет Гаяне Гаспарян и проректоре Артур Авагян.
В сообщении Следственного комитета говорится, что получены фактические данные о том, что в период с 2009 по 2016 год А.А., занимавший должность министра образования и науки Армении, действуя из личной заинтересованности и групповых интересов, стремился обеспечить Г.Х., занимавшему должности председателя Комитета государственных доходов, а затем министра финансов Армении, а также его сыну А.Х. возможность беспрепятственно и на выгодных условиях приобрести имущество, не подлежащее отчуждению.
По версии следствия, действуя в составе группы совместно с председателем совета управления Ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В. Брюсова В.С., ректором Г.Г., проректором А.А., А.Х., Г.Х. и связанным с ними лицом, обозначенным как Х.Т., должностное лицо использовало свое служебное положение вопреки интересам службы.
Следствие утверждает, что в результате применения предполагаемой коррупционной схемы из государственного фонда собственности Армении был выведен объект недвижимости площадью 451,1 квадратного метра и относящийся к нему земельный участок по адресу: город Ереван, административный район Кентрон, улица Пушкина, дом 38/1, помещение 59, стоимостью 208 млн 908 тыс. 500 драмов. Затем имущество было передано в сферу собственности высокопоставленного должностного лица и связанного с ним лица для использования не в образовательных целях.
Согласно Следственному комитету, в результате этих действий высшее учебное заведение в грубое нарушение требований закона было лишено возможности распоряжаться и использовать переданное ему имущество в образовательных целях.
По данным следствия, впоследствии А.Х. и Г.Х. по предварительной договоренности со своим близким знакомым Х.Т. попытались скрыть реальную принадлежность имущества и замаскировать его предполагаемое преступное происхождение.
«После этого А.Х. и Г.Х. в соответствии с предварительной договоренностью с близким им Х.Т., скрывая реальную принадлежность объекта недвижимости площадью 451,1 квадратного метра по адресу улица Пушкина, дом 38/1, помещение 59, а также имея целью скрыть и исказить его предполагаемое преступное происхождение, сначала представили Х.Т. в качестве приобретателя имущества, а затем, рассчитывая выступить добросовестными приобретателями, приобрели у него данный объект за 75 миллионов драмов и зарегистрировали его на имя А.Х.», — говорится в сообщении.
В отношении указанных семи лиц возбуждено уголовное преследование по соответствующим статьям Уголовного кодекса Армении за злоупотребление должностными полномочиями, содействие такому злоупотреблению, отмывание денег в особо крупном размере, совершенное группой лиц, а также пособничество этим деяниям.