5 Հունիս 2026 - 07:49 AMT
Հունիսի 4-ին ձերբակալված ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ, ՀՀԿ անդամ Արման Սահակյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, գրում է Sputnik Արմենիան:
Սահակյանը ձերբակալվել է ընտրակաշառք տալու կամ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում։
Արման Սահակյանի և մի շարք նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնվել էր նաև այս տարվա ապրիլի 8–ին։ Նույն օրը նրանք ձերբակալվել էին և մի քանի ժամ անց ազատ արձակվել։
Արման Սահակյանին մեղադրանք էր առաջադրվել դեռ 2020 թվականին, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր կիրառվել գրավը` 5 մլն դրամի չափով։ 2024թ–ի հուլիսի 1–ին հայտնի դարձավ, որ Արման Սահակյանը պետությանը պատճառած 178 մլն դրամը վերականգնել է։ 2025 թվականի հունվարին դատարանի որոշմամբ Արման Սահակյանը չկալանավորվեց, նրա նկատմամբ կիրառվեց այլընտրանքային խափանման միջոց` վարչական հսկողություն։

Arman Sahakyan, the former head of Armenia’s State Property Management Department and a member of the Republican Party of Armenia, has been placed in pre-trial detention for two months. The information was confirmed by Armenia’s Anti-Corruption Committee, according to Sputnik Armenia.
Sahakyan was detained on June 4 as part of a criminal proceeding launched over an alleged case of giving or receiving election bribes.
Criminal proceedings had also been initiated against Arman Sahakyan and several former high-ranking officials on April 8 of this year. They were detained on the same day but released several hours later.
Arman Sahakyan was first charged in 2020, when bail of 5 million drams was imposed as a preventive measure. On July 1, 2024, it became known that he had reimbursed 178 million drams in damages allegedly caused to the state. In January 2025, a court declined to place Sahakyan in custody and instead imposed administrative supervision as an alternative preventive measure.