5 Հունիս 2026 - 07:49 AMT
Հունիսի 4-ին ձերբակալված ՀՀ պետգույքի կառավարման վարչության նախկին պետ, ՀՀԿ անդամ Արման Սահակյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, գրում է Sputnik Արմենիան:
Սահակյանը ձերբակալվել է ընտրակաշառք տալու կամ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում։
Արման Սահակյանի և մի շարք նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնվել էր նաև այս տարվա ապրիլի 8–ին։ Նույն օրը նրանք ձերբակալվել էին և մի քանի ժամ անց ազատ արձակվել։
Արման Սահակյանին մեղադրանք էր առաջադրվել դեռ 2020 թվականին, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր կիրառվել գրավը` 5 մլն դրամի չափով։ 2024թ–ի հուլիսի 1–ին հայտնի դարձավ, որ Արման Սահակյանը պետությանը պատճառած 178 մլն դրամը վերականգնել է։ 2025 թվականի հունվարին դատարանի որոշմամբ Արման Սահակյանը չկալանավորվեց, նրա նկատմամբ կիրառվեց այլընտրանքային խափանման միջոց` վարչական հսկողություն։

5 Июнь 2026 - 10:54 AMT
Арман Саакян, бывший начальник Управления по управлению государственным имуществом Армении и член Республиканской партии Армении, арестован сроком на два месяца. Об этом сообщили в Антикоррупционном комитете Армении, пишет «Sputnik Армения».
Саакян был задержан 4 июня в рамках уголовного производства, возбужденного по факту предполагаемой дачи или получения избирательной взятки.
Уголовное производство в отношении Армана Саакяна и ряда бывших высокопоставленных должностных лиц было возбуждено также 8 апреля текущего года. В тот же день они были задержаны, однако спустя несколько часов освобождены.
Обвинение Арману Саакяну было предъявлено еще в 2020 году, тогда в качестве меры пресечения был избран залог в размере 5 миллионов драмов. 1 июля 2024 года стало известно, что он возместил государству 178 миллионов драмов причиненного ущерба. В январе 2025 года суд отказался заключать Саакяна под стражу и применил к нему альтернативную меру пресечения — административный надзор.