5 Հունիս 2026 - 08:13 AMT
Ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ցուցակների առաջին համարների նախընտրական հեռուստաբանավեճի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը գլխավորող Սամվել Կարապետյանը մոտ ապագայում չի կարողանալու հեռանալ Հայաստանից։
«Նա անցնում է փողերի լվացման մեղադրանքով: Պատասխան է տալու մանկապարտեզների, դպրոցների, զորամասերի ավել փող գրելու և գրպանելու համար»,– ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը հարց է ուղղել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանին՝ եթե ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստանը» չհաջողի, Սամվել Կարապետյանը կհաստատվի՞ Հայաստանում և կգործի՞ որպես տնտեսական ու քաղաքական գործիչ։
«Մեր պայքարը հաղթանակի համար է։ Սամվել Կարապետյանը ունենալու է հաղթանակ և տեղափոխվելու է Հայաստան, հետագա տարիները նա օգտագործելու է, որ մեր երկրին ապահովի բարեկեցություն, ապահովի ելք՝ այս աղքատության ճիրաններից և ազատություն այն մարդկանց, ովքեր ուզում են իրենց կարծիքն արտահայտել։ Դա է մեր ծրագիրը, այն ճանապարհը, որով գնալու ենք»,- պատասխանել է Կարապետյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Դիմելով Սարգսյանին՝ Նարեկ Կարապետյանը հավելել. «Մի քանի օրից այդ հաղթանակը Դուք էլ կտեսնեք, Դուք էլ կտեսնեք, թե ինչպես է Սամվել Կարապետյանն իր ծրագրերն իրականացնում»։

During a televised pre-election debate among the lead candidates of participating political forces, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Samvel Karapetyan, who heads the Strong Armenia party, will not be able to leave Armenia in the near future.
“He is facing money laundering charges. He will have to answer for inflating and pocketing funds allocated to kindergartens, schools and military units,” Pashinyan said, according to Auroranews.am .
Aram Sargsyan, leader of the Republic Party, asked Narek Karapetyan whether Samvel Karapetyan would settle in Armenia and continue operating as an economic and political figure if Strong Armenia failed in the elections.
“Our struggle is for victory. Samvel Karapetyan will achieve victory and move to Armenia. He will spend the coming years ensuring prosperity for our country, providing a way out of poverty and freedom for people who want to express their views. That is our program and the path we will follow,” Karapetyan replied, according to Aysor.am .
Addressing Sargsyan, Narek Karapetyan added: “In a few days, you will see that victory yourself. You will also see how Samvel Karapetyan implements his plans.”
The election campaign, which began on May 8, will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, and voting will take place on June 7. On May 25, it became known that the Alliance Progressive Centrist Party had submitted a withdrawal request, on the basis of which the Central Electoral Commission invalidated the registration of the party’s electoral list. As a result, there will be no ballot paper numbered 13 in the upcoming elections.