5 Հունիս 2026 - 08:13 AMT
Ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ցուցակների առաջին համարների նախընտրական հեռուստաբանավեճի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը գլխավորող Սամվել Կարապետյանը մոտ ապագայում չի կարողանալու հեռանալ Հայաստանից։
«Նա անցնում է փողերի լվացման մեղադրանքով: Պատասխան է տալու մանկապարտեզների, դպրոցների, զորամասերի ավել փող գրելու և գրպանելու համար»,– ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը հարց է ուղղել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանին՝ եթե ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստանը» չհաջողի, Սամվել Կարապետյանը կհաստատվի՞ Հայաստանում և կգործի՞ որպես տնտեսական ու քաղաքական գործիչ։
«Մեր պայքարը հաղթանակի համար է։ Սամվել Կարապետյանը ունենալու է հաղթանակ և տեղափոխվելու է Հայաստան, հետագա տարիները նա օգտագործելու է, որ մեր երկրին ապահովի բարեկեցություն, ապահովի ելք՝ այս աղքատության ճիրաններից և ազատություն այն մարդկանց, ովքեր ուզում են իրենց կարծիքն արտահայտել։ Դա է մեր ծրագիրը, այն ճանապարհը, որով գնալու ենք»,- պատասխանել է Կարապետյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Դիմելով Սարգսյանին՝ Նարեկ Կարապետյանը հավելել. «Մի քանի օրից այդ հաղթանակը Դուք էլ կտեսնեք, Դուք էլ կտեսնեք, թե ինչպես է Սամվել Կարապետյանն իր ծրագրերն իրականացնում»։

Во время предвыборных телевизионных дебатов с участием первых номеров избирательных списков политических сил премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Самвел Карапетян, возглавляющий партию «Сильная Армения», в ближайшее время не сможет покинуть Армению.
«Он проходит по обвинению в отмывании денег. Ему придется ответить за завышение расходов и присвоение средств, выделенных детским садам, школам и воинским частям», — заявил Пашинян, сообщает «Auroranews.am ».
Лидер партии «Республика» Арам Саргсян задал вопрос члену совета партии «Сильная Армения» Нареку Карапетяну: если «Сильная Армения» не добьется успеха на выборах, останется ли Самвел Карапетян в Армении и продолжит ли деятельность как экономический и политический деятель.
«Наша борьба направлена на победу. Самвел Карапетян одержит победу и переедет в Армению. Последующие годы он посвятит обеспечению благополучия нашей страны, выводу ее из тисков бедности и обеспечению свободы людям, которые хотят выражать свое мнение. Такова наша программа и тот путь, по которому мы пойдем», — ответил Карапетян, сообщает «Aysor.am ».
Обращаясь к Саргсяну, Нарек Карапетян добавил: «Через несколько дней вы сами увидите эту победу. Вы также увидите, как Самвел Карапетян реализует свои программы».
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоятся выборы. 25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, на основании которого Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию избирательного списка партии. На предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.