Նախընտրական պայքարը թեժ է, սակայն արձանագրված խնդիրները հիմնականում տեխնիկական բնույթի են, հայտարարել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը:
Նա նշել է, որ ԿԸՀ-ի գործունեությունը նախընտրական քարոզչության փուլում կենտրոնացած է եղել երկու հիմնական ուղղության վրա՝ ընտրությունների կազմակերպչական աշխատանքների իրականացում և քարոզարշավի ընթացքում ի հայտ եկող խնդիրներին ու թերություններին արձագանքում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Քարոզարշավին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ։ Բոլորն ակտիվորեն օգտագործում են քարոզչական գործիքները, խոսույթը բավականին սուր է, պայքարը՝ թեժ, սակայն այս պայմաններում արձանագրված խնդիրները հիմնականում տեխնիկական բնույթի են»,- ասել է ԿԸՀ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ առավել հաճախ արձանագրվող խախտումները կապված են եղել քարոզչական պաստառների՝ դրա համար չնախատեսված վայրերում փակցվելու հետ։ Հովակիմյանը նշել է, որ նախորդ ընտրական գործընթացների համեմատ նման դեպքերի թիվը նվազել է, սակայն դրանք դեռևս շարունակել են արձանագրվել։
Անդրադառնալով վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ քննարկումներին՝ ԿԸՀ նախագահը պարզաբանել է, որ Ընտրական օրենսգրքով վարչական ռեսուրսի չարաշահում է համարվում այն իրավիճակը, երբ պետական կամ համայնքային պաշտոն զբաղեցնող անձը քարոզչական նպատակներով օգտագործում է իր պաշտոնեական հնարավորությունները կամ ազդեցություն է գործադրում ենթակաների վրա՝ նրանց ներգրավելով քաղաքական միջոցառումներում։
«Եթե պետական կամ համայնքային ծառայողը սեփական նախաձեռնությամբ աշխատանքային ժամին մասնակցում է քարոզչական միջոցառման, ապա դա վարչական ռեսուրսի չարաշահում չէ, այլ աշխատանքային պարտականությունների չկատարում, որի գնահատականը պետք է տա տվյալ աշխատակցի ղեկավարը»,-պարզաբանել է նա:
Նա շեշտել է, որ վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման վերաբերյալ դիմումներն անմիջապես ուղարկվում են դատախազություն՝ իրավական գնահատական տալու համար։
Հովակիմյանի խոսքով՝ քարոզարշավի ընթացքում ԿԸՀ ստացած դիմումների մոտ 80 տոկոսը վերաբերել է ընտրական ցուցակներին և հաշվառման տվյալների ճշգրտմանը։ Իսկ ընտրական գործընթացներին անմիջականորեն առնչվող շուրջ երկու տասնյակ դիմում-բողոքները հիմնականում վերաբերել են վարչական ռեսուրսի հնարավոր օգտագործմանը, քարոզչական գործունեությանը կամ դիտորդական առաքելությունների աշխատանքին։
Ամփոփելով նախապատրաստական փուլը՝ ԿԸՀ նախագահը վստահեցրել է, որ ընտրական համակարգն ամբողջությամբ պատրաստ է հունիսի 7-ին նախատեսված քվեարկությանը։
«Ավարտվել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների և ղեկավար կազմերի վերապատրաստումները։ Ընտրատեղամասերի կահավորման համար նախատեսված բոլոր միջոցները տրամադրված են։ Քվեաթերթիկների և ծրարների առաքումն արդեն սկսվել է»,-տեղեկացրել է Հովակիմյանը՝ ավելացնելով, որ ԿԸՀ-ն այս օրերին աշխատում է շուրջօրյա ռեժիմով։
Անդրադառնալով հունիսի 7-ին անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների առանձնահատկություններին՝ Հովակիմյանը կարևորել է միջազգային կառույցների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մեծ հետաքրքրությունը։
«Չեմ հիշում որևէ ընտրություն, որի նկատմամբ միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետաքրքրությունն այսքան մեծ լիներ։ Հայաստանում հավատարմագրված գրեթե բոլոր դեսպանատներն ընտրությունների օրը կունենան հավատարմագրված այցելուներ»,- ներկայացրել է ԿԸՀ նախագահը։

5 Июнь 2026 - 10:59 AMT
Предвыборная борьба проходит в острой форме, однако зафиксированные проблемы в основном имеют технический характер. Об этом заявил председатель Центральной избирательной комиссии Армении Ваагн Овакимян.
Как сообщает «Арменпресс», он отметил, что деятельность ЦИК в период предвыборной агитации была сосредоточена на двух основных направлениях: организации выборов и реагировании на проблемы и недостатки, возникающие в ходе кампании.
«В предвыборной кампании участвуют 18 политических сил. Все они активно используют агитационные инструменты, риторика достаточно резкая, борьба — напряженная. Однако в этих условиях зафиксированные проблемы в основном носят технический характер», — заявил глава ЦИК.
По его словам, наиболее часто фиксировались нарушения, связанные с размещением агитационных плакатов в не предназначенных для этого местах. Овакимян отметил, что по сравнению с предыдущими избирательными процессами количество таких случаев сократилось, однако они продолжают регистрироваться.
Комментируя обсуждения возможного злоупотребления административным ресурсом, председатель ЦИК пояснил, что Избирательный кодекс рассматривает как такое злоупотребление ситуацию, когда государственный или муниципальный служащий использует свои должностные возможности в агитационных целях либо оказывает влияние на подчиненных, вовлекая их в политические мероприятия.
«Если государственный или муниципальный служащий по собственной инициативе участвует в агитационном мероприятии в рабочее время, то это не является злоупотреблением административным ресурсом, а представляет собой ненадлежащее исполнение трудовых обязанностей, оценку которому должен дать непосредственный руководитель сотрудника», — пояснил он.
Он подчеркнул, что обращения о возможном злоупотреблении административным ресурсом незамедлительно направляются в прокуратуру для правовой оценки.
По словам Овакимяна, около 80 процентов обращений, поступивших в ЦИК в ходе кампании, касались избирательных списков и уточнения регистрационных данных. Около двух десятков жалоб, непосредственно связанных с избирательным процессом, в основном касались возможного использования административного ресурса, агитационной деятельности или работы наблюдательных миссий.
Подводя итоги подготовительного этапа, глава ЦИК заверил, что избирательная система полностью готова к голосованию, назначенному на 7 июня.
«Завершено обучение членов и руководящего состава участковых избирательных комиссий. Все необходимые средства для оснащения избирательных участков предоставлены. Уже началась доставка бюллетеней и конвертов», — сообщил Овакимян, добавив, что в эти дни ЦИК работает в круглосуточном режиме.
Говоря об особенностях парламентских выборов, которые состоятся 7 июня, он особо отметил высокий интерес международных организаций и дипломатических представительств.
«Не припомню выборов, к которым интерес международных организаций и дипломатических представительств был бы столь велик. Практически все аккредитованные в Армении посольства будут иметь аккредитованных посетителей в день голосования», — заявил председатель ЦИК.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоятся выборы. 25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, на основании которого Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию избирательного списка партии. На предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.