Գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հերթական մեղադրանքն է առաջադրվել գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանին, իբրև թե 2023թ. սեպտեմբեր ամսին փողոց փակած քաղաքացիների ուղղությամբ բարձր արագությամբ վարող մեքենային հարվածելու միջոցով խուլիգանություն կատարելու համար:
Ընդ որում` 3 տարի շարունակ (2023թվականից նախաձեռնված վարույթով) որևէ գործողություն չկատարելուց հետո, օրերս միայն հապճեպ որոշում է կայացվել մեղադրանք առաջադրելու, ինչպես նաև նախաքննությունն ավարտելու և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելու վերաբերյալ»,- հայտնել է նա:

5 June 2026 - 11:06 AMT
A criminal charge has been brought against Lieutenant General Tiran Khachatryan. The information was announced by his lawyer, Varazdat Harutyunyan, on Facebook.
“Another charge has been brought against Lieutenant General Tiran Khachatryan, allegedly for committing hooliganism by striking a vehicle that was being driven at high speed toward citizens who had blocked a street in September 2023.
Moreover, after taking no action for three years in proceedings initiated in 2023, only recently was a rushed decision made to bring charges, complete the preliminary investigation, and send the case to court with an indictment,” Harutyunyan stated.
No additional details regarding the charge or the court proceedings were provided in the lawyer’s statement.