Փետրվարի 7-ից, Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից առ այսօր դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 13 քրեական վարույթ՝ 40 անձի վերաբերյալ։
Մասնավորապես՝ հունիսի 5-ի դրությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնվել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 8 քրեական վարույթ՝ 31 անձի վերաբերյալ։
Դրանք են՝
2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
3 դրվագ ընտրակաշառք տալու ու բարեգործության արգելքը խախտելու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 5 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
բարեգործության արգելքը խախտելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու, 2 դրվագ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի և խմբով ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, դրա փորձի և նախապատրաստության համար մեղադրվող 3 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք տալուն օժանդակելու համար մեղադրվող 5 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ։
2026 թվականի հունիսի 5-ի դրությամբ, դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնվել Քննչական կոմիտեում քննված՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 5 քրեական վարույթ՝ 9 անձի վերաբերյալ։
խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ շանտաժի միջոցով, հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
շանտաժի միջոցով, հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը կազմակերպելու համար մեղադրվող 4 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ։

5 June 2026 - 11:14 AMT
Since February 7, when the process for the regular parliamentary elections began, prosecutors have submitted 13 criminal cases involving election-related offenses and 40 individuals to the competent courts with approved indictments.
As of June 5, prosecutors from the Department for Supervision of Legality in Pre-Trial Proceedings at the Anti-Corruption Committee under the Prosecutor General’s Office had referred eight criminal cases involving 31 individuals to court.
These include:
• One criminal case involving one person accused of two counts of vote-buying and two individuals accused of accepting election bribes.
• One criminal case involving five individuals accused of vote-buying, violating the ban on charitable activities during the election period, and accepting election bribes.
• One criminal case involving two individuals accused of violating the ban on charitable activities and aiding that violation.
• One criminal case involving one individual accused of vote-buying and two counts of materially incentivizing participation in a rally, and one individual accused of accepting election bribes as part of a group.
• One criminal case involving three individuals accused of obstructing the exercise of electoral rights, as well as attempting and preparing such offenses.
• One criminal case involving two individuals accused of vote-buying, five accused of assisting vote-buying, and six accused of accepting election bribes.
• One criminal case involving one individual accused of accepting election bribes.
• One criminal case involving two individuals accused of vote-buying.
As of June 5, 2026, prosecutors had also referred to court five criminal cases investigated by the Investigative Committee involving nine individuals accused of election-related crimes.
• One criminal case involving two individuals accused of obstructing the free exercise of electoral rights through threats of violence committed by a group acting in prior agreement.
• One criminal case involving one individual accused of materially incentivizing participation in a rally.
• One criminal case involving one individual accused of coercing participation in a rally through blackmail while using influence derived from official authority.
• One criminal case involving one individual accused of coercing participation in a rally through blackmail.
• One criminal case involving four individuals accused of materially incentivizing participation in a rally and organizing such incentives.
The election campaign, which began on May 8, continued through June 5. June 6 is designated as a day of silence, while voting will take place on June 7. On May 25, the Alliance Progressive Centrist Party submitted a withdrawal request, after which the Central Electoral Commission invalidated the registration of the party’s electoral list. As a result, ballot paper number 13 will not appear in the upcoming elections.