Փետրվարի 7-ից, Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից առ այսօր դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 13 քրեական վարույթ՝ 40 անձի վերաբերյալ։
Մասնավորապես՝ հունիսի 5-ի դրությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնվել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 8 քրեական վարույթ՝ 31 անձի վերաբերյալ։
Դրանք են՝
2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
3 դրվագ ընտրակաշառք տալու ու բարեգործության արգելքը խախտելու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 5 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
բարեգործության արգելքը խախտելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու, 2 դրվագ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի և խմբով ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, դրա փորձի և նախապատրաստության համար մեղադրվող 3 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի, ընտրակաշառք տալուն օժանդակելու համար մեղադրվող 5 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 6 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ։
2026 թվականի հունիսի 5-ի դրությամբ, դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնվել Քննչական կոմիտեում քննված՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 5 քրեական վարույթ՝ 9 անձի վերաբերյալ։
խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
ծառայողական լիազորություններով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ շանտաժի միջոցով, հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
շանտաժի միջոցով, հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը կազմակերպելու համար մեղադրվող 4 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ։

5 Июнь 2026 - 11:15 AMT
С 7 февраля, когда стартовал процесс очередных выборов в Национальное собрание, прокуроры направили в компетентные суды 13 уголовных производств по фактам избирательных преступлений в отношении 40 лиц с утвержденными обвинительными заключениями.
По состоянию на 5 июня прокуроры управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Армении направили в суд восемь уголовных производств в отношении 31 лица.
В их числе:
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого по двум эпизодам дачи избирательной взятки, и двух лиц, обвиняемых в получении избирательной взятки;
• одно уголовное производство в отношении пяти лиц, обвиняемых в даче избирательной взятки, нарушении запрета на благотворительность в период выборов и получении избирательной взятки;
• одно уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в нарушении запрета на благотворительность и содействии этому нарушению;
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в даче избирательной взятки и двух эпизодах материального стимулирования участия в собрании, а также одного лица, обвиняемого в получении избирательной взятки в составе группы;
• одно уголовное производство в отношении трех лиц, обвиняемых в воспрепятствовании осуществлению избирательного права, покушении и подготовке к этому преступлению;
• одно уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в даче избирательной взятки, пяти лиц, обвиняемых в содействии даче избирательной взятки, и шести лиц, обвиняемых в получении избирательной взятки;
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в получении избирательной взятки;
• одно уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в даче избирательной взятки.
По состоянию на 5 июня 2026 года прокуроры также направили в компетентные суды пять уголовных производств, расследованных Следственным комитетом, в отношении девяти лиц.
• одно уголовное производство в отношении двух лиц, обвиняемых в воспрепятствовании свободному осуществлению избирательного права путем угрозы применения насилия группой лиц по предварительному сговору;
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в материальном стимулировании участия в собрании;
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в принуждении к участию в собрании посредством шантажа с использованием влияния, обусловленного служебными полномочиями;
• одно уголовное производство в отношении одного лица, обвиняемого в принуждении к участию в собрании посредством шантажа;
• одно уголовное производство в отношении четырех лиц, обвиняемых в материальном стимулировании участия в собрании и организации такого стимулирования.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продолжалась до 5 июня. 6 июня является днем тишины, а 7 июня состоится голосование. 25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, на основании которого Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию ее избирательного списка. На предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.