5 Հունիս 2026 - 09:03 AMT
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ձերբակալվել է, իսկ նրա կալանավորման վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Տեղեկությունը հաստատել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ կառույցի՝ նա ձերբակալվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում։ Բեգլարյանին վերագրվում են պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացման հատկանիշներով արարքներ։ Կառույցից հայտնել են, որ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
Ավելի վաղ Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչ այժմ դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 13 քրեական վարույթ՝ 40 անձի վերաբերյալ։

Бывший министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян задержан, а в суд направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
Информацию подтвердили в Антикоррупционном комитете Армении, сообщает «Factor.am ».
По данным ведомства, Бегларян был задержан в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом. Ему вменяются деяния с признаками злоупотребления должностными полномочиями и легализации денежных средств в особо крупном размере.
В комитете сообщили, что в суд уже направлено ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде ареста.
Ранее Генеральная прокуратура сообщила, что с начала процесса очередных выборов в Национальное собрание прокуроры направили в компетентные суды 13 уголовных производств по избирательным преступлениям в отношении 40 лиц с утвержденными обвинительными заключениями.