5 Հունիս 2026 - 09:03 AMT
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ձերբակալվել է, իսկ նրա կալանավորման վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Տեղեկությունը հաստատել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ կառույցի՝ նա ձերբակալվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում։ Բեգլարյանին վերագրվում են պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացման հատկանիշներով արարքներ։ Կառույցից հայտնել են, որ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
Ավելի վաղ Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչ այժմ դատախազները, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան են հանձնել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 13 քրեական վարույթ՝ 40 անձի վերաբերյալ։

5 June 2026 - 11:18 AMT
Former Armenian Minister of Transport and Communications Gagik Beglaryan has been detained, and a motion seeking his pre-trial detention has been submitted to the court.
The information was confirmed by Armenia’s Anti-Corruption Committee, according to Factor.am .
According to the committee, Beglaryan was detained within the framework of a criminal proceeding being investigated by the Anti-Corruption Committee. He is alleged to have committed acts bearing the characteristics of abuse of official authority and money laundering on an especially large scale.
The committee stated that a petition has been filed with the court requesting that detention be imposed as a preventive measure.
Earlier, the Prosecutor General’s Office reported that since the launch of the regular parliamentary election process, prosecutors have referred 13 criminal cases involving election-related offenses and 40 individuals to the competent courts with approved indictments.