5 Հունիս 2026 - 10:31 AMT
Armat Media լրատվական կայքի գրասենյակում քննչական գործողություններ են իրականացվել։ Առգրավվել են գրասենյակի բոլոր աշխատակիցների հեռախոսները և 2 համակարգիչ։ Լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտնել է ArmatMedia–ի խմբագիր Աղավնի Սուքիասյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մեր գրասենյակ մուտք գործեցին ԱԱԾ ծառայողներ ներկայացած անձինք։ Նույն պահին ՔԿ–ի քննիչները վերցրել և առգրավել են իմ հեռախոսը, առհասարակ բոլորինն էլ առգրավել են` 11 հատ։ Քննիչները նաև դատարանի որոշում ցույց տվեցին, որ մեր գրասենյակում խուզարկություն իրականացնելու ու համակարգիչներ, կրիչներ և հեռախոսներ առգրավելու իրավունք ունեն։ Վերցրել են իմ և Նելլիի (խմբագիր Նելլի Ավետիսյան) համակարգիչները։ Մի սենյակում արել են խուզարկություն, այժմ մյուսում են անում»,– նշել է Սուքիասյանը։
Նրա խոսքով` քննիչների ներկայացրած որոշման մեջ նշված է եղել, որ իրենք փնտրում են հավաքներին մասնակցելուն նյութապես շահագրգռելու կոչին, աշխատակիցների աշխատավարձերին, ինչպես նաև հավաքներին մասնակցելու երթուղիներին վերաբերող նյութեր, տվյալներ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեն գործողություններ է իրականացնում ArmatMedia լրատվական գործակալության գրասենյակում։ Այդ ընթացքում քննիչներից մեկը նաև հրել է գործակալության լրագրող Ամալյա Առաքելյանին։
Ըստ հրապարակման՝ քննիչները թույլ չեն տվել այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մուտք գործել գրասենյակ, սակայն տեղում հնչած խոսակցություններից հնարավոր է եղել որոշ պատկերացում կազմել ընթացող գործողությունների մասին։ Հաղորդվում էր նաև, որ քննիչները առգրավել են լրագրող Աղավնի Սուքիասյանի հեռախոսը, երբ վերջինս ուղիղ եթեր էր վարում։ Արդյունքում խաթարվել է նկարահանման և հեռարձակման ընթացքը։

5 Июнь 2026 - 11:36 AMT
В офисе ArmatMedia проведены следственные действия. Изъяты телефоны всех сотрудников редакции и два компьютера. Об этом в беседе с журналистами сообщила редактор издания Агавни Сукиасян, передает «Sputnik Армения».
«В наш офис вошли люди, представившиеся сотрудниками Службы национальной безопасности. В тот же момент следователи Следственного комитета забрали и изъяли мой телефон, да и вообще телефоны всех сотрудников — всего 11 устройств. Следователи также показали решение суда, согласно которому имеют право провести обыск в нашем офисе и изъять компьютеры, носители информации и телефоны. Они забрали мой компьютер и компьютер Нелли (редактор Нелли Аветисян). В одной комнате уже провели обыск, сейчас работают в другой», — заявила Сукиасян.
По ее словам, в представленном следователями судебном решении было указано, что они ищут материалы и данные, связанные с призывами к материальному стимулированию участия в собраниях, заработной платой сотрудников, а также маршрутами следования участников собраний.
Ранее стало известно, что Следственный комитет Армении проводит действия в офисе ArmatMedia. Во время этих мероприятий один из следователей, как утверждается, толкнул журналистку агентства Амалию Аракелян.
Согласно публикациям, следователи не разрешили представителям других средств массовой информации войти в офис. Однако по разговорам, звучавшим на месте, удалось получить некоторое представление о характере проводимых действий. Также сообщалось, что телефон Агавни Сукиасян был изъят в момент проведения ею прямого эфира, в результате чего процесс съемки и трансляции был прерван.