5 Հունիս 2026 - 10:41 AMT
ՌԴ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի դիտորդները կհետևեն հունիսի 7-ին կայանալիք ԱԺ ընտրությունների ընթացքին: Ընտրություններին դիտորդական առաքելության շրջանակում ներգրավված կլինեն հանձնաժողովի անդամներ Պավել Անդրեևը և Լյուդմիլա Մարկինան, ինչպես նաև Ռուսաստանի տարբեր տարածաշրջանների ընտրական հանձնաժողովների ներկայացուցիչներ, հայտնում է Factor.am-ը:
ՌԴ ԿԸՀ-ի տեղեկացմամբ՝ ընտրական գործընթացին կհետևեն նաև այլ պետություններից ժամանած փորձագետներ և տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միաժամանակ, Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը տեղեկացրել է, որ արտերկրում ծառայողական գործուղման մեջ գտնվող դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներն ու զինծառայողները մասնակցել են առցանց քվեարկությանը։
ԿԸՀ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ այդ եղանակով քվեարկելու իրավունք ունի 537 ընտրող։ Առցանց քվեարկությունը մեկնարկել է ընտրություններից ինը օր առաջ և տևել երեք օր։

5 Июнь 2026 - 11:43 AMT
Наблюдатели Центральная избирательная комиссия Российской Федерации будут следить за ходом парламентских выборов в Армении, которые состоятся 7 июня.
Как сообщает «Factor.am », в состав наблюдательной миссии войдут члены комиссии Павел Андреев и Людмила Маркина, а также представители избирательных комиссий различных регионов России.
По информации российской ЦИК, за избирательным процессом также будут наблюдать эксперты из других государств и представители местных общественных организаций.
Одновременно Центральная избирательная комиссия Армении сообщила, что сотрудники дипломатических представительств и военнослужащие, находящиеся за рубежом в служебной командировке, уже приняли участие в онлайн-голосовании.
Согласно опубликованным данным ЦИК, право голосовать таким способом имеют 537 избирателей. Онлайн-голосование началось за девять дней до выборов и продолжалось три дня.