5 Հունիս 2026 - 11:39 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը դիմել է պետական աշխատողներին՝ հորդորելով չվախենալ:
Նա խոստացել է իր գլխավորած ուժի հաղթանակի դեպքում էականորեն բարձրացնել նրանց աշխատավարձերը:
«Պետական համակարգի արժանապատիվ աշխատակիցներ, դիմում եմ ձեզ, մեր երկրի ողնաշարը հանդիսացող մարդկանց, դուք այն մարդիկ եք, ում ուսերին ամենօրյա աշխատանքով պահվում է մեր պետականությունը։ Ես գիտեմ ձեր նվիրումը, գիտեմ, թե որքան ջանք ու եռանդ եք դնում ձեր գործի մեջ, հաճախ չստանալով այն գնահատանքն ու վարձատրությունը, որին իրականում արժանի եք:
Հունիսի 7–ին մեր երկրում տեղի են ունենալու ընտրություններ, որոնք որոշելու են Հայաստանի ապագան: Ես բոլորիդ հավաստիացնում եմ, որ Հայաստան ունի միայն մեկ ընտրություն: Հայ ժողովուրդը պետք է ընտրի ուժեղ և բարեկեցիկ երկիր ունենալու մեր առաջարկը: Պետք է մերժի անկայունությունը, երկրի ղեկավարի հոգեկան անհավասարակշռությունը, աղքատությունը, պատերազմները և 300 հազար ադրբեջանցիների մուտքը մեր երկիր։
Ես գիտեմ, որ այսօր ձեզանից շատերի վրա կա ճնշում, գիտեմ, որ տարբեր վերադասներ, իշխանական օղակներ փորձում են վախի մթնոլորտ ստեղծել, պարտադրել, որ ընտրեք Նիկոլ Փաշինյանին։ Նրանք ձեզ սպառում են աշխատանքից ազատել կամ խնդիրներ ստեղծել։
Այսօր ես ուզում եմ ձեզ ամենայն պատասխանատվությամբ ասել՝ մի վախեցեք, քվեախցիկում դուք մենակ եք ձեր խղճի, ձեր երեխաների ապագայի և ձեր Աստծո առաջ։ Ոչ մի վերադաս չի կարողանալու տեսնել ձեր քվեարկությունը և ոչ մի վերադաս իրավունք չունի տնօրինելու ձեր ազատ կամքը:
Փոփոխություններից վախենալ պետք չէ։ Պետք է վախենալ մեր երկիրն այս ապիկար իշխանությունների ձեռքում թողնելուց։ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հաղթանակից հետո մենք արմատապես փոխելու ենք վերաբերմունքը պետական աշխատողի հանդեպ։ Ես երաշխավորում եմ՝ ձեր աշխատավարձերը էականորեն բարձրանալու են, դուք այլևս չեք մտածելու առօրյա ընտանեկան հոգսերի դժվարության կամ ծանր վարկերի մասին»,-ասվում է ուղերձում։
Կարապետյանը հավելել է, որ չեն լինելու բազմամիլիոն պարգևավճար ստացող նախարարներ, լինելու են շատ բարձր վարձատրվող և պարգևավճարներ ստացող հասարակ պետական աշխատողներ:
«Ձեր ընտանիքները լինելու են պաշտպանված, իսկ կյանքի որակը շատ ավելի բարձր: Ձեր երեխաները ստանալու են արժանապատիվ ու մրցունակ ուսում, առանց ձեր կողմից մեծ ֆինանսական բեռի: Մենք ներդնելու ենք հատուկ պետական ծրագրեր, որպեսզի յուրաքանչյուր պետական աշխատող հնարավորություն ունենա հեշտացված պայմաններով ձեռք բերել բնակարան։
Մենք վերջ ենք դնելու հովանավորությանը։ Ձեր պաշտոնի առաջխաղացումը կախված է լինելու միայն ձեր պրոֆեսիոնալիզմից, այլ ոչ թե իշխանություններին հաճոյանալուց»,-ասվում է ուղերձում:

Лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян обратился к государственным служащим с призывом не поддаваться страху перед предстоящими выборами.
Он пообещал, что в случае победы возглавляемой им политической силы заработные платы работников государственного сектора будут существенно повышены.
«Уважаемые сотрудники государственной системы, обращаюсь к вам — людям, которые являются опорой нашей страны. Именно на ваших плечах благодаря ежедневному труду держится государственность. Я знаю вашу преданность делу, знаю, сколько усилий и энергии вы вкладываете в свою работу, зачастую не получая той оценки и того вознаграждения, которых действительно заслуживаете.
7 июня в нашей стране состоятся выборы, которые определят будущее Армении. Я убежден, что у Армении есть только один выбор. Армянский народ должен поддержать наше предложение о сильной и благополучной стране. Он должен отвергнуть нестабильность, психическую неуравновешенность руководителя страны, бедность, войны и допуск 300 тысяч азербайджанцев в нашу страну», — говорится в обращении.
Карапетян заявил, что сегодня многие государственные служащие испытывают давление и, по его утверждению, представители власти пытаются создать атмосферу страха и заставить их голосовать за премьер-министра Николa Пашинянa.
«Я знаю, что на многих из вас оказывается давление. Я знаю, что различные руководители и представители власти пытаются навязать вам поддержку Никола Пашиняна, угрожая увольнением или созданием проблем.
Сегодня я хочу со всей ответственностью сказать вам: не бойтесь. В кабине для голосования вы остаетесь наедине со своей совестью, будущим своих детей и Богом. Ни один начальник не сможет увидеть ваш выбор, и никто не вправе распоряжаться вашей свободной волей», — отметил он.
По словам Карапетяна, после победы «Сильной Армении» отношение к государственным служащим будет кардинально изменено.
«Я гарантирую, что ваши заработные платы значительно вырастут. Вы больше не будете думать о повседневных семейных трудностях и тяжелых кредитах», — заявил он.
Он также подчеркнул, что не будет министров, получающих многомиллионные премии, тогда как обычные государственные служащие смогут рассчитывать на высокую оплату труда и премиальные выплаты.
По его словам, семьи работников государственного сектора будут лучше защищены, качество их жизни повысится, а дети смогут получать достойное и конкурентоспособное образование без значительной финансовой нагрузки на родителей.
Кроме того, Карапетян пообещал внедрить специальные государственные программы, которые позволят госслужащим приобретать жилье на льготных условиях, а также положить конец практике покровительства при продвижении по службе.
«Продвижение по карьерной лестнице будет зависеть исключительно от профессионализма, а не от стремления угодить власти», — говорится в обращении.