«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ և ընտրական ցուցակի առաջին համար Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ դիմելու է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ պահանջելով ուժը կորցրած ճանաչել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրացուցակի գրանցումը։
«Չիբուխչյան լայվ» հաղորդման եթերում Սարգսյանը նշել է, որ իր նախաձեռնության հիմքում դրվելու են իրավապահ մարմինների հրապարակած տեղեկությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Օրենքն ասում է, թե որ դեպքերում է, որ քաղաքական կուսակցություններին պիտի թույլ չտրվի քվեարկվելու. դրանք մասսայական ընտրակաշառքների, դրսից ուղղորդման և այլնի խնդիրներն են, որոնք հիմնականում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հրապարակել է մամուլում: Իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պետական մարմին է, և հենց այդ պետական մարմնին հղում անելով էլ դիմելու եմ»,- ասել է նա:
ԻՔՄ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նախընտրական բանավեճի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել որոշ քաղաքական ուժերի գրանցումը ուժը կորցրած ճանաչելու հնարավորությանը, ինչից հետո իր թիմում սկսել են քննարկել նման որոշման իրավական շեմը։
«Թիմում այժմ քննարկում ենք, թե որն է կուսակցությանը մրցապայքարից հանելու շեմը և արդյո՞ք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի «Ուժեղ Հայաստանի» վերաբերյալ արված մի քանի տասնյակ բացահայտումները ԿԸՀ-ի համար հիմք են դատարանին այդ կուսակցության գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջ ներկայացնելու համար։
Օրենքի սահմանումը հետևյալն է. «առկա է նախընտրական քարոզչության սահմանված կարգի այնպիսի խախտում, որը կրում է շարունակական բնույթ, և թույլ տրված խախտումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա, կամ թույլ տրված խախտման հետևանքները հնարավոր չէ վերացնել, և թույլ տրված խախտումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա…»։
Հիմա հարց. արդյո՞ք համարում եք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի բացահայտումները, իրենց ամբողջականության մեջ, ստեղծում են այս հիմքը»,-ասվում է գրառման մեջ:
«Հանրապետություն» և «Շնորհապետական» կուսակցությունների ղեկավարներ Արամ Սարգսյանը և Գուրգեն Սիմոնյանը հեռուստաբանավեճում հետաքրքվել են Փաշինյանից, թե ինչու է ԿԸՀ-ն թույլատրել Ռոբերտ Քոչարյանի և Սամվել Կարապետյանի քաղաքական ուժերի մասնակցությունը։ Փաշինյանը պատասխանել է, որ նման քայլ չի արել ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու մեղադրանքներից խուսափելու նպատակով՝ խորհուրդ տալով հրատապ կարգով դիմել ԿԸՀ և պահանջել չեղարկել այդ քաղաքական ուժերի գրանցումը։
Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ արդեն բանավոր դիմել է ԿԸՀ նախագահին։ «Նա ասել է, որ ՀՀ ԿԸՀ-ն նման լիազորություններ չունի, ինչպիսինն ուներ Մոլդովայի ԿԸՀ-ն»,- հայտարարել է Սարգսյանը։
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյոք գրավո՞ր է նա դիմել, Սարգսյանն ասել է, որ վաղը անպայման դիմելու է։ Սակայն ավելի ուշ բանավեճի ընթացքում Սարգսյանը հայտարարել է․ «ՀՀ անկախությունը և խաղաղությունը վտանգված են, և սա իմ՝ ԿԸՀ դիմելու խնդիրը չէ, պարոն վարչապետ»:

5 June 2026 - 14:06 AMT
Aram Sargsyan, chairman of the Republic Party and the first candidate on its electoral list, has announced that he will appeal to Armenia’s Central Electoral Commission (CEC), seeking to have the registration of the electoral list of the Strong Armenia Alliance invalidated.
Speaking on the Chibukhchyan Live program, Sargsyan said his initiative would be based on information published by law enforcement agencies, according to 1lurer.am .
“The law specifies the circumstances under which political parties should not be allowed to participate in elections. These include issues such as large-scale vote-buying, external direction and similar violations, much of which has been made public by the Anti-Corruption Committee. The Anti-Corruption Committee is a state body, and it is precisely on the basis of information provided by that state body that I will submit my appeal,” Sargsyan said.
Daniel Ioannisyan, coordinator of the Union of Informed Citizens, wrote on Facebook that discussions during the pre-election debate about potentially invalidating the registration of certain political forces prompted his team to examine the legal threshold for such a decision.
“Our team is currently discussing what constitutes the threshold for removing a party from the electoral contest and whether the several dozen disclosures made by the Anti-Corruption Committee concerning Strong Armenia provide sufficient grounds for the CEC to petition a court to invalidate the party’s registration.
The legal definition is as follows: ‘There exists a violation of the established rules of election campaigning that is continuous in nature, and the violation may have a substantial impact on the election results, or the consequences of the violation cannot be remedied, and the violation may have a substantial impact on the election results…’
Now the question is: do you consider that the Anti-Corruption Committee’s findings, taken as a whole, create such grounds?” Ioannisyan wrote.
Earlier, during a televised debate, Aram Sargsyan and Gurgen Simonyan asked Prime Minister Nikol Pashinyan why the CEC had allowed political forces associated with Robert Kocharyan and Samvel Karapetyan to participate in the elections.
Pashinyan replied that he had refrained from taking such action himself in order to avoid accusations of exerting pressure on the opposition and advised them to urgently apply to the CEC and request the cancellation of those parties’ registrations.
Sargsyan said he had already raised the issue verbally with the CEC chairman.
“He told me that Armenia’s Central Electoral Commission does not possess the same powers that Moldova’s CEC had,” Sargsyan stated.
In response to Pashinyan’s question about whether he had submitted a written request, Sargsyan said that he would definitely do so the next day. However, later in the debate he added: “Armenia’s independence and peace are under threat, and this is not merely a matter of my applying to the CEC, Mr. Prime Minister.”