«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ և ընտրական ցուցակի առաջին համար Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ դիմելու է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ պահանջելով ուժը կորցրած ճանաչել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրացուցակի գրանցումը։
«Չիբուխչյան լայվ» հաղորդման եթերում Սարգսյանը նշել է, որ իր նախաձեռնության հիմքում դրվելու են իրավապահ մարմինների հրապարակած տեղեկությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Օրենքն ասում է, թե որ դեպքերում է, որ քաղաքական կուսակցություններին պիտի թույլ չտրվի քվեարկվելու. դրանք մասսայական ընտրակաշառքների, դրսից ուղղորդման և այլնի խնդիրներն են, որոնք հիմնականում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հրապարակել է մամուլում: Իսկ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պետական մարմին է, և հենց այդ պետական մարմնին հղում անելով էլ դիմելու եմ»,- ասել է նա:
ԻՔՄ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նախընտրական բանավեճի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել որոշ քաղաքական ուժերի գրանցումը ուժը կորցրած ճանաչելու հնարավորությանը, ինչից հետո իր թիմում սկսել են քննարկել նման որոշման իրավական շեմը։
«Թիմում այժմ քննարկում ենք, թե որն է կուսակցությանը մրցապայքարից հանելու շեմը և արդյո՞ք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի «Ուժեղ Հայաստանի» վերաբերյալ արված մի քանի տասնյակ բացահայտումները ԿԸՀ-ի համար հիմք են դատարանին այդ կուսակցության գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջ ներկայացնելու համար։
Օրենքի սահմանումը հետևյալն է. «առկա է նախընտրական քարոզչության սահմանված կարգի այնպիսի խախտում, որը կրում է շարունակական բնույթ, և թույլ տրված խախտումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա, կամ թույլ տրված խախտման հետևանքները հնարավոր չէ վերացնել, և թույլ տրված խախտումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա…»։
Հիմա հարց. արդյո՞ք համարում եք, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի բացահայտումները, իրենց ամբողջականության մեջ, ստեղծում են այս հիմքը»,-ասվում է գրառման մեջ:
«Հանրապետություն» և «Շնորհապետական» կուսակցությունների ղեկավարներ Արամ Սարգսյանը և Գուրգեն Սիմոնյանը հեռուստաբանավեճում հետաքրքվել են Փաշինյանից, թե ինչու է ԿԸՀ-ն թույլատրել Ռոբերտ Քոչարյանի և Սամվել Կարապետյանի քաղաքական ուժերի մասնակցությունը։ Փաշինյանը պատասխանել է, որ նման քայլ չի արել ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու մեղադրանքներից խուսափելու նպատակով՝ խորհուրդ տալով հրատապ կարգով դիմել ԿԸՀ և պահանջել չեղարկել այդ քաղաքական ուժերի գրանցումը։
Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ արդեն բանավոր դիմել է ԿԸՀ նախագահին։ «Նա ասել է, որ ՀՀ ԿԸՀ-ն նման լիազորություններ չունի, ինչպիսինն ուներ Մոլդովայի ԿԸՀ-ն»,- հայտարարել է Սարգսյանը։
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյոք գրավո՞ր է նա դիմել, Սարգսյանն ասել է, որ վաղը անպայման դիմելու է։ Սակայն ավելի ուշ բանավեճի ընթացքում Սարգսյանը հայտարարել է․ «ՀՀ անկախությունը և խաղաղությունը վտանգված են, և սա իմ՝ ԿԸՀ դիմելու խնդիրը չէ, պարոն վարչապետ»:

5 Июнь 2026 - 14:07 AMT
Председатель партии Партия «Республика» и первый номер ее избирательного списка Арам Саргсян заявил, что намерен обратиться в Центральная избирательная комиссия Армении с требованием признать недействительной регистрацию избирательного списка Блок «Сильная Армения».
В эфире программы «Chibukhchyan Live» Саргсян сообщил, что основанием для обращения станут сведения, опубликованные правоохранительными органами, сообщает «1lurer.am ».
«Закон определяет случаи, когда политическим партиям не должно быть позволено участвовать в выборах. Речь идет о массовом подкупе избирателей, внешнем управлении и других подобных нарушениях, о которых в значительной степени уже сообщил Антикоррупционный комитет. Антикоррупционный комитет является государственным органом, и именно на его данные я буду ссылаться в своем обращении», — заявил Саргсян.
Координатор Союз информированных граждан Даниел Иоаннисян написал на своей странице в Facebook, что после обсуждения этой темы на предвыборных дебатах его команда начала анализировать правовой порог для принятия подобного решения.
«Сейчас в команде обсуждаем, каков именно порог для снятия партии с предвыборной гонки и являются ли несколько десятков эпизодов, обнародованных Антикоррупционным комитетом в отношении „Сильной Армении“, достаточным основанием для того, чтобы ЦИК обратился в суд с требованием аннулировать регистрацию этой партии.
Формулировка закона такова: „имеется нарушение установленного порядка предвыборной агитации, которое носит продолжающийся характер, и такое нарушение может существенно повлиять на результаты выборов, либо последствия нарушения невозможно устранить, а само нарушение может существенно повлиять на результаты выборов…“
Теперь вопрос: считаете ли вы, что выявленные Антикоррупционным комитетом факты в своей совокупности образуют такое основание?» — написал Иоаннисян.
Ранее в ходе телевизионных дебатов Арам Саргсян и Гурген Симонян интересовались у премьер-министра Никол Пашинян, почему ЦИК допустил к выборам политические силы, связанные с Роберт Кочарян и Самвел Карапетян.
Пашинян ответил, что сознательно не предпринимал таких шагов, чтобы избежать обвинений в давлении на оппозицию, и посоветовал срочно обратиться в ЦИК с требованием отменить регистрацию соответствующих политических сил.
Саргсян сообщил, что уже обращался к председателю ЦИК в устной форме.
«Он сказал, что ЦИК Армении не обладает такими полномочиями, какими располагала Центральная избирательная комиссия Молдовы», — отметил Саргсян.
Отвечая на вопрос Пашиняна о письменном обращении, Саргсян заявил, что обязательно подаст его на следующий день. Однако позднее в ходе дебатов добавил: «Независимость и мир в Армении находятся под угрозой, и это не только вопрос моего обращения в ЦИК, господин премьер-министр».