«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ-ի իրականացրած հարցման արդյունքներով՝ քաղաքացիների մեծամասնությունը հայտնել է, որ պատրաստվում է մասնակցել 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։
Հունիսի 2-3-ը անցկացված հեռախոսային հարցմանը մասնակցել է 1104 մարդ։ Հարցվածներին ուղղվել է հետևյալ հարցը․ «Մասնակցելո՞ւ եք արդյոք 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին», հայտնում է Aysor.am-ը:
Ստացված արդյունքների համաձայն՝
- 65.4%-ը պատասխանել է՝ «միանշանակ մասնակցելու եմ»,
- 11.3%-ը՝ «ավելի շուտ այո»,
- 4.7%-ը՝ «ավելի շուտ ոչ»,
- 9.3%-ը՝ «միանշանակ ոչ»,
- 9.2%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Այսպիսով, հարցվածների ընդհանուր 76.7 տոկոսը հայտնել է ընտրություններին մասնակցելու պատրաստակամության մասին, մինչդեռ 14 տոկոսը նշել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել։ Եվս 9.2 տոկոսը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել։

Согласно результатам исследования, проведенного ООО «МПДжи» — полноправным членом Gallup International Association в Армении, большинство граждан заявили о намерении принять участие в парламентских выборах 2026 года.
Телефонный опрос был проведен 2–3 июня среди 1104 человек. Респондентам был задан вопрос: «Будете ли вы участвовать в парламентских выборах 2026 года?», сообщает «Aysor.am ».
Согласно полученным данным:
- 65,4% ответили: «Однозначно буду участвовать».
- 11,3% — «Скорее да».
- 4,7% — «Скорее нет».
- 9,3% — «Однозначно нет».
- 9,2% затруднились ответить.
Таким образом, в общей сложности 76,7% опрошенных выразили готовность принять участие в выборах, тогда как 14% сообщили, что не собираются голосовать. Еще 9,2% на момент опроса не приняли окончательного решения.