«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ-ի իրականացրած հարցման արդյունքներով՝ քաղաքացիների մեծամասնությունը հայտնել է, որ պատրաստվում է մասնակցել 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։
Հունիսի 2-3-ը անցկացված հեռախոսային հարցմանը մասնակցել է 1104 մարդ։ Հարցվածներին ուղղվել է հետևյալ հարցը․ «Մասնակցելո՞ւ եք արդյոք 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին», հայտնում է Aysor.am-ը:
Ստացված արդյունքների համաձայն՝
- 65.4%-ը պատասխանել է՝ «միանշանակ մասնակցելու եմ»,
- 11.3%-ը՝ «ավելի շուտ այո»,
- 4.7%-ը՝ «ավելի շուտ ոչ»,
- 9.3%-ը՝ «միանշանակ ոչ»,
- 9.2%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Այսպիսով, հարցվածների ընդհանուր 76.7 տոկոսը հայտնել է ընտրություններին մասնակցելու պատրաստակամության մասին, մինչդեռ 14 տոկոսը նշել է, որ չի պատրաստվում մասնակցել։ Եվս 9.2 տոկոսը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել։

5 June 2026 - 14:21 AMT
According to a survey conducted by MPG LLC, the Armenian member organization of the Gallup International Association, most respondents said they plan to participate in the 2026 parliamentary elections.
The telephone survey was conducted on June 2–3 and included 1,104 participants. Respondents were asked: “Will you participate in the 2026 parliamentary elections?”, according to Aysor.am .
The results were as follows:
• 65.4% answered, “Definitely yes.”
• 11.3% answered, “Probably yes.”
• 4.7% answered, “Probably no.”
• 9.3% answered, “Definitely no.”
• 9.2% said they were undecided.
Overall, 76.7% of respondents indicated a willingness to participate in the elections, while 14% said they do not intend to vote. Another 9.2% had not yet made a final decision.