«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու Լևոն Քոչարյանը հայտարարել է, որ ներկայիս իշխանությունների գոյությունը նաև նախկինում թույլ տրված սխալների հետևանքն է, սակայն այդ հանգամանքը չպետք է ազդի քաղաքացիների այսօրվա ընտրության վրա։ Նա այդ մասին ասել է «Դինամո» մարզադաշտում կայացած դաշինքի ամփոփիչ նախընտրական հանդիպման ժամանակ:
Նա կոչ է արել թույլ չտալ, որ 10-20 տարի առաջ կատարված սխալները պատճառ դառնան այսօրվա ընտրության ժամանակ աջակցելու այն ուժերին, որոնք հանձնեցին Արցախը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Այսօր ես իմ խոսքն ուզում եմ ուղղել այն հայրենակիցներին, որոնք մեզ չեն սիրում, չեն ընդունում ու չեն պատրաստվում քվեարկել մեզ համար, ինչու չէ նաև նրանց, ովքեր ամեն ինչից ու բոլորից հիասթափված՝ չեն պատրաստվում մասնակցել ընտրությունների։ Սիրելի՛ հայրենակից, ես գիտեմ, որ ձեզնից յուրաքանչյուրն ունի իր պատճառը մեզ չընդունելու․ մի դեպքում դա կարող է լինել գաղափարական տարբերությունը, մյուս դեպքում՝ նախկինում գործած մեր սխալները, իսկ ավելի շատ դեպքերում՝ տարիներ շարունակ քո գիտակցության վրա գործած մանիպուլյացիաները։ Մենք կարող ենք տարբեր կերպ պատկերացնել մեր երկրի ապագան, ու սա նորմալ է։ Նախկինում մեր արդյունավետ աշխատանքին զուգահեռ նաև ունեցել ենք բացթողումներ, սխալներ, որոնց համար ես խորապես ցավում եմ, որովհետև կարծում եմ՝ նաև այդ սխալների ծնունդն է այսօրվա ապազգային իշխանությունը»,- հայտարարել է Քոչարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ նախկինում բավարար պայքար չի տարվել ստի և կեղծիքի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ կարծիքներ արմատավորվել են հանրային գիտակցության մեջ։
«Մի՛ թող, որ քո զայրույթն օգտագործեն երկիրը կործանելու համար»,- ասել է Լևոն Քոչարյանը՝ միաժամանակ խոստանալով անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի քաղաքացիները հետագայում նման հիասթափությունների պատճառներ չունենան։
Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ այն քաղաքացիները, որոնք դեռ շարունակում են վստահել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ժամանակի ընթացքում կվերանայեն իրենց դիրքորոշումը, իսկ, իր կարծիքով, պատասխանատվության հարցը հետագայում կդառնա օրակարգային։
Ելույթի ավարտին Լևոն Քոչարյանը դիմել է նաև իր հորը՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ նշելով, որ վերջինիս հասցեին երկար տարիներ տարբեր մեղադրանքներ և գնահատականներ են հնչել, սակայն ինքը սեփական տեսակետն ունի։
«Ուզում եմ ասել՝ պա՛պ ջան, ես քեզնով հպարտ եմ»,- ասել է Լևոն Քոչարյանը։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ Ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 19 քաղաքական ուժ՝ 17 կուսակցություն և 2 դաշինք։ Ավելի ուշ «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցությունը ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել, ինչից հետո ԿԸՀ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել այդ քաղաքական ուժի ընտրական ցուցակի գրանցումը։ Արդյունքում առաջիկա ընտրություններում 13 համարով քվեաթերթիկ չի լինելու։

Кандидат в депутаты от Блок «Армения» Левон Кочарян заявил, что нынешняя власть появилась в том числе из-за ошибок, допущенных в прошлом, однако это не должно влиять на решение граждан сегодня.
Об этом он сказал на итоговой предвыборной встрече блока, состоявшейся на стадионе Стадион «Динамо».
Кочарян призвал граждан не допустить, чтобы ошибки, совершенные 10–20 лет назад, стали причиной поддержки политических сил, которые сдали Арцах, сообщает «Sputnik Армения».
«Сегодня я хочу обратиться к тем соотечественникам, которые нас не любят, не принимают и не собираются голосовать за нас, а также к тем, кто разочаровался во всем и во всех и не намерен участвовать в выборах. Дорогой соотечественник, я знаю, что у каждого из вас есть своя причина не принимать нас: в одном случае это могут быть идеологические разногласия, в другом — наши прежние ошибки, а чаще всего — многолетние манипуляции, воздействовавшие на ваше сознание.
Мы можем по-разному представлять будущее нашей страны, и это нормально. Наряду с эффективной работой в прошлом у нас были и упущения, и ошибки, о которых я глубоко сожалею, поскольку считаю, что нынешняя власть также является их следствием», — заявил Кочарян.
По его мнению, ранее велась недостаточная борьба с ложью и дезинформацией, вследствие чего многие представления укоренились в общественном сознании.
«Не позволяйте использовать вашу злость для разрушения страны», — сказал Кочарян, пообещав сделать все возможное, чтобы в будущем у граждан не возникало подобных причин для разочарования.
Он также выразил уверенность, что граждане, которые продолжают доверять премьер-министру Никол Пашинян, со временем пересмотрят свою позицию, а вопрос ответственности, по его мнению, впоследствии станет частью политической повестки.
В завершение выступления Кочарян обратился к своему отцу — второму президенту Армении Роберт Кочарян.
«На протяжении многих лет в ваш адрес звучали различные обвинения и оценки. Но у меня есть собственное мнение. Хочу сказать: папа, я горжусь тобой», — заявил Левон Кочарян.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Изначально для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил — 17 партий и два блока. Позднее партия «Альянс» подала заявление о самоотводе, после чего Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию ее избирательного списка. В результате на предстоящих выборах не будет бюллетеня под номером 13.