Հունիսի 5-ին ստացված հաղորդման հիման վրա Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել՝ իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստության կասկածի շրջանակում։
Նշվում է, որ Քննչական կոմիտեում ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի ղեկավար Վ.Ղ.-ն (Վարդան Ղուկասյան՝ խմբ․) այլ անձանց հետ խմբի կազմում, 2025-ի ընթացքում ՀՀ-ում տարբեր անձանց հետ հանդիպումների և համակիրների հավաքագրման միջոցով առերևույթ իրականացրել են ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակներով ՀՀ իշխանությունը յուրացնելուն ուղղված նախապատրաստական գործողություններ, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքների պատճառով չեն կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի իրականացումը։
Հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստությունը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քրեական վարույթի շրջանակում իրականացվում են միջոցառումներ՝ առերևույթ հանցագործությանը ներգրավված բոլոր անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործության կատարման մեխանիզմները պարզելու և անձանց գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով։

На основании сообщения, полученного 5 июня, Следственный комитет Армении возбудил уголовное производство по подозрению в подготовке к узурпации государственной власти.
Согласно информации комитета, в сообщении о предполагаемом преступлении указывается, что Вардан Гукасян, глава общины Гюмри Ширакской области, действуя совместно с другими лицами в составе группы, в течение 2025 года якобы осуществлял подготовительные действия, направленные на захват власти в Армении способами, не предусмотренными Конституцией.
По версии следствия, путем встреч с различными лицами на территории страны и привлечения сторонников подозреваемые осуществляли подготовку к действиям, направленным на присвоение государственной власти. Однако по независящим от них обстоятельствам они якобы не смогли приступить к реализации преступного умысла.
На основании поступившего сообщения в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 43-419 Уголовного кодекса Армении — подготовка к узурпации власти.
В рамках производства проводятся мероприятия по установлению всех лиц, предположительно причастных к делу, выяснению механизма предполагаемого преступления и даче правовой оценки их действиям.
Следственный комитет также опубликовал аудиозапись, которая, по его утверждению, относится к Вардану Гукасяну. На записи звучит фраза: «Даже шагу не сделаю без того, чтобы мне русский не сказал».
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.