Հունիսի 5-ին ստացված հաղորդման հիման վրա Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել՝ իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստության կասկածի շրջանակում։
Նշվում է, որ Քննչական կոմիտեում ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի ղեկավար Վ.Ղ.-ն (Վարդան Ղուկասյան՝ խմբ․) այլ անձանց հետ խմբի կազմում, 2025-ի ընթացքում ՀՀ-ում տարբեր անձանց հետ հանդիպումների և համակիրների հավաքագրման միջոցով առերևույթ իրականացրել են ՀՀ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակներով ՀՀ իշխանությունը յուրացնելուն ուղղված նախապատրաստական գործողություններ, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքների պատճառով չեն կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի իրականացումը։
Հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստությունը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քրեական վարույթի շրջանակում իրականացվում են միջոցառումներ՝ առերևույթ հանցագործությանը ներգրավված բոլոր անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործության կատարման մեխանիզմները պարզելու և անձանց գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով։

5 June 2026 - 14:08 AMT
Based on a report received on June 5, Armenia’s Investigative Committee has initiated criminal proceedings on suspicion of preparations to usurp state power.
According to the committee, information indicating a possible crime alleged that Vardan Ghukasyan, mayor of the Gyumri community in Shirak Province, together with other individuals acting as a group, allegedly carried out preparatory actions during 2025 aimed at seizing power in Armenia through means not предусмотрed by the Constitution.
The report states that through meetings with various individuals across Armenia and the recruitment of supporters, the suspects allegedly prepared actions directed toward unlawfully assuming state authority. However, due to circumstances beyond their control, they were allegedly unable to begin the execution of the objective elements of the planned offense.
On the basis of the report, criminal proceedings were launched by the Main Department for the Investigation of Crimes Against the State, Constitutional Order and Public Security under Part 1 of Article 43-419 of Armenia’s Criminal Code, which concerns preparation to usurp power.
The Investigative Committee said measures are underway to identify all individuals allegedly involved in the suspected offense, determine the mechanisms of the alleged crime and provide a legal assessment of the actions of those involved.
The committee also published an audio recording attributed to Ghukasyan. In the recording, a voice allegedly says: “I won’t even take a single step unless the Russians tell me to.”
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a final court verdict that has entered into legal force in accordance with the procedures established by the Criminal Procedure Code.