Microsoft-ը մտադիր է բարձրացնել կրթության արդյունավետությունը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) միջոցով: Այդ մասին այսօր «Տեխնոլոգիաների ու նոր մեթոդների կիրառումը կրթության համակարգում» խորագրով խորհրդաժողովում հայտարարել է Հայաստանում Microsoft-իվ ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նրա կարծիքով, ՏՏ օգտագործումը կրթության ոլորտում չափազանց կարեւոր է եւ ակտուալ է այսօրվա դրությամբ, քանի որ ամեն օր տեղեկատվական տեխնոլոգիաները գնալով ավելի մեծ տեղ են զբաղեցնում մեր կյանքում եւ արդեն շատերին են հասանելի: Ըստ Գ.Բարսեղյանի, այդ ոլորտում Microsoft-ի հիմնական խնդիրը ՏՏ կիրառումն է ոչ տեխնիկական առարկաների դասավանդման մեջ:
Խորհրդաժողովին մասնակցած կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր հերթին ասել է, որ ավելորդ է խոսել ՏՏ կարեւորության մասին կրթական ոլորտում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում այդ ոլորտում դեռեւս որոշակի խնդիրներ կան, մասնավորապես, համակարգիչների հասանելիության ապահովման հարցում:
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արեգ Գրիգորյանը հաղորդել է, որ Microsoft-ի համագործակցությունը ՀՀ կրթության նախարարության հետ արդեն մի քանի տարվա պատմություն ունի: Ըստ նրա, երկու պայմանագիր է կնքվել համագործակցության մասին, որոնց շրջանակներում կրթական հաստատությունները կարող են ապահովվել լիցենզիոն ծրագրերով:
Ողջ աշխարհում Microsoft-ը «Գործընկերները կրթության ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորել է մի քանի հարյուր նախագծեր 500 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ: Այդ ծրագրին Հայաստանը մասնակցում է 2008 թվականից:

1 Июль 2009 - 10:38 AMT
Microsoft собирается повышать эффективность и результативность образования в Армении с помощью информационных технологий (IT). Об этом сегодня на конференции «Использование технологий и новых методов в системе образования» заявил директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян.
По его мнению, использование информационных технологий в области образования очень важно и актуально на сегодняшний день, поскольку с каждым днем информационные технологии занимают все больше места в нашей жизни, и уже сейчас они доступны многим. Основная задача, отметил Григор Барсегян, стоящая перед Microsoft на сегодняшний день в этой сфере, – это использование IT в преподавании нетехнических предметов.
Принявший участие в конференции министр образования и науки Армении Армен Ашотян в свою очередь заметил, что излишне говорить о важности информационных технологий в образовательной сфере на сегодняшний день. Он также подчеркнул, что в Армении в этой области есть еще определенные проблемы, в частности, с компьютерной доступностью которые необходимо разрешить.
Директор Национального центра образовательных технологий Арег Григорян сообщил, что сотрудничество Microsoft с Министерством образования Армении длится уже несколько лет. По его словам, подписано два договора о сотрудничестве между компанией Microsoft и Министерством образования и науки Армении, в рамках которых образовательные учреждения были обеспечены лицензионными программами.
Во всем мире корпорацией Microsoft профинансировано в рамках программы «Партнеры в области образования» несколько сотен проектов на общую сумму $500 млн. Армения в данной программе принимает участие с 2008 года.