Հուլիսի 3-8 Կահիրեում տեղի կունենա «Imagine Cup-2009» (Երեւակայության գավաթ) տեխնոլոգիաների համաշխարհային ուսանողական գավաթի մրցույթը, որին կմասնակցեն 149 թիմեր:
Հայաստանն այդ մրցույթին ներկայացելու է TechSquad թիմը, որը դարձել է Հայաստանում նախընտրական փուլի հաղթողը: Եզրափակչի ծրագիրը ներառում է մի քանի դիսցիպլիններ` ծրագրային նախագծեր, ներկառուցված լուծումներ, խաղեր, ռոբոտատեխնիկա եւ ալգորիթմեր, IT-մրցություն, ֆոտո, կարճամետրաժ ֆիլմեր, դիզայն: Այդ կարգերից յուրաքանչյուրի շրջանակներում մասնակիցները պայքարելու են երեք մրցանակային տեղերի համար: Հայկական թիմն իր աշխատանքները կներկայացնի ծրագրային նախագծերի դիսցիպլինում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, հայկական թիմը Կահիրե կմեկնի վաղն առավոտյան:
Այս տարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է $288 հազար, իսկ որոշ դիսցիպլիններում առաջին տեղի համար մրցանակը կազմի $25 հազար:
Այս տարի մրցույթի թեման է` «Ներկայացրու մի աշխարհ, որտեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգնում են լուծելու արդիական համաշխարհայինյ խնդիրները»: «Imagine Cup-2009» մրցույթը անցկացվում է արդեն 7-րդ տարին անընդմեջ Microsoft ընկերության աջակցությամբ: Հայաստանն առաջին անգամ մրցույթին մասնակցել է 2008-ին: Այն ժամանակ հայկական թիմը 22-րդ տեղը զբաղեցրեց 60 մասնակից երկրների շարքում: Հայաստանում մրցույթը տեղի է ունեցել Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի աջակցությամբ:

On July 3-8, Cairo will host 149 teams participating in Imagine Cup-2009 Student Technology Competition Worldwide Finals.
Tech Squad Team, who became the winner of qualifying contest, will represent Armenia at Imagine Cup-2009. The winner will offer a program enabling to relieve the strain in hands after lengthy typing on keypad.
The Imagine Cup is an annual worldwide series of technology competitions focused around Microsoft technology. The competition has been running for over 7 years. Each year the World finals were being held in different countries. There are 9 different directions to compete with in the scope of Imagine Cup project. One out of nine directions, Software Design (SD) is executed on regional bases. The regional finalists are being promoted to the World Final. The rest 8 challenges are online competitions.
The competition challenges talented teams to develop inventive projects, by developing innovative software applications, offer practical applicability to the suggested issues and present real-world solutions to real-world problems.
This year, for the second time, SD was executed on regional basis in Armenia by Microsoft local office and in cooperation with Ministry of Economy of Armenia, Enterprise Incubator Foundation and CAPS project.