Համաձայն զեկույցի, որը ներկայացվել է Դիլիջան քաղաքում տեղի ունեցած IT-առաջնորդների ներկայացուցիչների ամեն եռամսյակ անցկացվող հանդիպման ժամանակ, Հայաստանուն Ինտերնետից օգտվում է բնակչության 5.8 տոկոսը, Ադրբեջանում` 12.7 տոկոսը, Վրաստանում` 8.9 տոկոսը, Իրանում` 34.9 տոկոսը, Թուրքիայում` 36.9 տոկոսը:
ADSL տեխնոլոգիայով վայրկյանում 1 մեգաբիթ արագությամբ անսահմանափակ ինտերնետի ամենամսյա վճարը Հայաստանում կազմում է 80 դոլար, Վրաստանում` 10 դոլար, Ադրբեջանում` 40, Թուրքիայում` 28:
Զեկույցի հեղինակներն առաջարկել են Հայաստան Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՏՀ) հետ համատեղ կարգավորել սակագները:
Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ պրովայդերները պետք է վարձակալեն «ԱրմենՏելի» պաշարներն ինքնարարժեքի վրա հիմնված գներով եւ ապահովեն սեփական ելքը դեպի միջազգային մայրուղիներ: Բացի դրանից, զեկույցի հեղինակները կարեւորել են Հայաստանում բջջային հեռախոսի փոխանցելիության գործառույթի ներմուծումը` (Mobile number portability MNP): Ծառայությունը թույլ կտա բաժանորդին փոխել հեռախոսային կապի պրովայդերին առանց հեռախոսահամարը փոխելու: Բացի դրանից, փաստաթղթի հեղինակներն առաջարկում են ՀԾԿՀ-ին սկսել MNP ներմուծման ժամկետների որոշման քննարկումները:
Զեեկույցը պարաստել են Կրթության զարգացման ակադեմիայի (Academy for Educational Development AED) հայկական գրասենյակը, Միջազգային զարգացման ԱՄՆ գործակալությունը (USAID) եւ Հայաստանի Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը:

According to the report, introduced during the regular informal meeting of Armenia’s IT industry representatives at the town of Dilijan Internet is used by 5.8 per cent of the population in Armenia, 12.7 per cent in Azerbaijan, 8.9 per cent in Georgia and 34.9 per cent in Iran, 36.9 per cent in Turkey.
The monthly fee for unlimited ADSL at 1 Mb/s is $ 80 in Armenia, $ 10 in – Georgia, $40 in Azerbaijan, $ 28 – in Turkey.
Authors of the report suggested the Public Services Regulatory Commission jointly with the State Commission for Protection of Economic Competition to settle tariffs.
As it is mentioned in the report, ISPs should be able to rent ArmenTel’s resources based on price cost, and to ensure own access to international routes.
In addition, authors of the report pointed to the need to introduce in Armenia the MNP function: mobile number portability. The service enables customers to change a telephony service provider without changing a phone number. It was suggested to start a discussion on the terms of MNP introduction.
The report was prepared by the Armenian office of the Academy of Education Development (Academy for Educational Development – AED), U.S. Agency for International Development (USAID) and the Public Services Regulatory Commission of Armenia.