Այսօր Երեւանում կայացած Start-up ֆորումում, որը նվիրված էր Հայաստանի ՏՏ ոլորտի նորաստեծ ընկերություններին աջակցելու հարցերին, Microsoft-Հայաստան ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը ներկայացրել է BizSpark ծրագիրը, որը հատուկ մշակված է այդ նպատակով:
Ըստ Բարսեղյանի, այդ ծրագիրը կդյուրացնի նորաստեղծ ընկերությունների աշխատանքը, քանի որ նրանք շատ խնդիրներ ունեն կապված ֆինանսական միջոցների հետ:
Ըստ նրա, ծրագրին կարող է մասնակցել ցանկացած ընկերություն, որը գործում է 3 տարուց ոչ ավելի, իսկ դրամական շրջանառությունը կազմում է 0,5 մլն դոլարից ոչ ավել: BizSpark ծրագրի շրջանակներում նորաստեղծ ընկերությունը կստանա ողջ անհրաժեշտ ծրագրային ապահովումը Microsoft ընկերությունից: Մասնակցությունը նախատեսում է 3 տարի, մասնակցության համար վարձ չի գանձվում, սակայն եթե ընկերությունը որոշի դուրս գալ ծրագրից վաղաժամ, ապա նրանից կգանձվի 100 դոլար վարձավճար: Ինչպես նշել է Բարսեղյանը, դա խորհրդանշական վարձ է, այն նախատեսված է նրա համար, որ նորաստեղծ ընկերությունները լուրջ վերաբերվեին նախագծին:

BizSpark program elaborated by Microsoft to promote IT start-ups was presented at today’s forum in Yerevan. According to Grigor Barseghyan director of Microsoft office in Armenia, BizSpark was designed to promote the newly established IT firms, since they often have problems.
According to him, any company, established within last three years and with turnover not exceeding $0.5 million, may take part in the program. Under this program, the start-up receives all the necessary software from Microsoft. Within 3 years no fees are charged from the start-up, but if the company decides to withdraw from the program within that time, it would pay $100. According to Barseghyan, that symbolic fee is designed to make participants more serious about the project.