Այսօր Երեւանում կայացած Start-up ֆորումում, որը նվիրված էր Հայաստանի ՏՏ ոլորտի նորաստեծ ընկերություններին աջակցելու հարցերին, Microsoft-Հայաստան ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը ներկայացրել է BizSpark ծրագիրը, որը հատուկ մշակված է այդ նպատակով:
Ըստ Բարսեղյանի, այդ ծրագիրը կդյուրացնի նորաստեղծ ընկերությունների աշխատանքը, քանի որ նրանք շատ խնդիրներ ունեն կապված ֆինանսական միջոցների հետ:
Ըստ նրա, ծրագրին կարող է մասնակցել ցանկացած ընկերություն, որը գործում է 3 տարուց ոչ ավելի, իսկ դրամական շրջանառությունը կազմում է 0,5 մլն դոլարից ոչ ավել: BizSpark ծրագրի շրջանակներում նորաստեղծ ընկերությունը կստանա ողջ անհրաժեշտ ծրագրային ապահովումը Microsoft ընկերությունից: Մասնակցությունը նախատեսում է 3 տարի, մասնակցության համար վարձ չի գանձվում, սակայն եթե ընկերությունը որոշի դուրս գալ ծրագրից վաղաժամ, ապա նրանից կգանձվի 100 դոլար վարձավճար: Ինչպես նշել է Բարսեղյանը, դա խորհրդանշական վարձ է, այն նախատեսված է նրա համար, որ նորաստեղծ ընկերությունները լուրջ վերաբերվեին նախագծին:

17 Июль 2009 - 16:49 AMT
На состоявшемся сегодня в Ереване Start-up форуме, посвященном вопросам содействия фирмам-новичкам IT-сферы, директор компании Microsoft-Армения Григор Барсегян представил программу BizSpark, которая специально разработана для того, чтобы содействовать новосозданным фирмам на первом этапе их становления.
По словам Барсегяна, данная программа облегчит работу фирмам-новичкам, поскольку у них часто бывают проблемы, в частности, с денежными средствами.
По его словам, участие в программе может принять любая фирма, срок существования которой не превышает 3 года, а денежный оборот не превышает $0,5 миллиона. В рамках данной программы компания-новичек получает все необходимое программное обеспечение от компании Microsoft. Участие в программе рассчитано на 3 года, плата за участие не взимается, но если компания решит выйти из программы по той или иной причине досрочно, то с нее будет взята плата в размере $100. Как отметил Барсегян, эта символическая плата предусмотрена для того, чтобы компании-новички относились к проекту серьезно.