Առաջիկայում ԱմենՏել ընկերությունը կավելացնի ինտերնետ-գծի թողունակությունը:
Այժմ կանալի թողունակությունը կազմում է 930Մբիտ/վ, Վրաստանի երկու կանալներով եւ Իրանի տարածքով անցնող 1 կանալով, լրագրողներին է հայտնել ԱրմենՏելի միջօպերատորական փոխգործակցության ծառայության ղեկավար Իրինա Տրոֆիմովան «Հեռահաղորդակցությունները Հայաստանում» թեմայով սեմինարի ժամանակ, որն անցել է Ծաղկաձորում:
Ինչպես նշել է Տրոֆիմովան, բաժանորդների թվի 10-տոկոսացնոց ավելացման դեպքում ծանրաբեռնվածությունը կապի կանալի վրա ավելանում է 30 տոկոսով: Սա շուկայի այս հատվածի տնտեսական զարգացման առողջ գործոն է, եթե ավելանում է ծառայության հասանելիությունը, ավելանում է նաեւ պահանջարկը:
Ըստ ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի, ընկերությունը մոտ 1,5 մլն ներդրումներ է անելու հեռահաղորդակցային ցանցում եւ առաջիկայում թողունակությունը կհասցնի 1 Գբիտ.վ:

Оператор телекоммуникационных услуг в Армении, компания АрменТел (торговая марка Beeline) в ближайшее время увеличит пропускную способность канала по выходу в глобальную сеть.
В настоящее время пропускная способность канала составляет 930 Мбит/с, по 2 каналам через Грузию и 1-му через Иран, сообщила журналистам во время семинара «Телекоммуникации в Армении», который прошел в выходные дни в армянском курортном городке Цахкадзор, руководитель службы межоператорского взаимодействия компании АрменТел Ирина Трофимова.
Как отметила Трофимова, при увеличении числа интернет-абонентов на 10%, нагрузка на канал связи увеличивается на 30%. По ее словам, это здоровый фактор экономического развития сегмента рынка – при увеличении доступности, еще более увеличивается спрос.
По словам генерального директора АрменТел Игоря Климко, компания инвестирует в коммуникационную сеть $1.5 млн. и в ближайшее время доведет пропускную способность канала связи до 1 Гбит/с.