Kingston ընկերությունը հայտարարել է, որ նվաճել է USB-կուտակիչների 256 Գբ ծավալի մակարդակը, ներկայացնելով աշխարհում առաջին 256 Գբ ծավալի ֆլեշ հիշողությունը: Այս սարքը ստացել է Data Traveler 300 անվանումը եւ կարող է պարունակել նույնքան տեղեկություն, որքան CD 365 խտասկավառակ կամ 54 DVD խտասկավառակ: Ընկերությունն այս ապրանքը ներկայացնում է նոութբուքերի հետ կիրառման համար: Ներկայացված նորույթի «կարդալու» ու ձայնագրության արագությունը կազմում է 20 եւ 10 Մբ/վ, համապատասխանաբար, այդպիսով, կուտակիչի ամբողջական լրացման համար կպահանջվի մոտ 7,3 ժամ, իսկ այն ամբողջությամբ կարդալու համար կպահանջվի 3,5 ժամ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել RAS computers-ի գործադիր տնօրեն, Հայաստանում Kingston-ի արտադրանքի առաջատար ներկրող Արամ Չոփուրյանը, RAS computers-ի այս նորույթի առկայությամբ պաշտոնական գնացուցակ դեռեւս չի ստացվել, սակայն այն կարելի կլինի ձեռք բերել մոտ ապագայում:

Kingston announced a new device called the DataTraveler 300 which packs in 256GB of storage space all in a slim flash drive design. Actually, it’s storage capacity breaks records, doubling the amount the closest competitor offers.
The new flash drive can hold approximately 10 Blu-ray movies and has a speedy 20MB/s read and 10MB/s write speed. All in all, this little gadget is pretty impressive, putting as much storage as a regular hard drive in your pocket.
The DataTraveler 300 works with both PCs and Macs, though only Windows-based computers can make use of the password software. You can get the drive in the UK now for the equivalent of $900, but a US release is likely in the near future.
As Aram Chopuryan, executive director of RAS Computers, the leading importer of Kingston products in Armenia, told a PanARMENIAN.Net reporter, the company’s price list doesn’t contain the novelty yet but it will be possible to obtain the device through an advance order.