Որոշ հայկական ԶԼՄ-ներ շատ ակտիվ են լուսաբանում ՀՀ կառավարության կայքէջի խափանումը խակերների կողմից, ինչպես նաեւ փորձում են գտնել մեղավորներին ու պարզել խակերային հարձակումների աղբյուրը: Հետապնդելով նույն նպատակը, PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը պարզաբանումների համար դիմել է Arminco ընկերության տեխնիկական տնօրենին, որի սերվերից է օգտվում է կառավարության կայքէջը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ընկերության տեխնիկական տնօրեն Գրիգորի Սաղյանը, ընկերությունը պարբերաբար ետ է մղում խակերների հարձակումները, սակայն անցած հանգստյան օրերին նրանց հարձակումներից տուժեց կայքերի որոշ քանակություն, այդ թվում նաեւ ՀՀ կառավարության կայքէջը: Ըստ նրա, ընկերությունը ձեռնարկել է անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, ինչպես նաեւ ավելացրել է ծածկագրի նիշերի թիվը, հասցնելով այն տասի, եւ այդ ծածկագրերը տրամադրել է հաճախորդներին:
Ինչպես պարզաբանել է Սաղյանը, հարձակումը կատարվում է IP հասցեներից, որ պատկանում են Սաուդյան Արաբիայի, Չինաստանի ու Կորեայի երկրներին: Հարձակման ժամանակ կիրառվել է ծածկագրերի բացահայտման «բառարան« տիպի ծրագիրը:
Խուսափելու համար չարտոնված մուտքից, Arminco ընկերությունը խորհուրդ է տալիս գլոբալ ցանցի բոլոր օգտվողներին հրաժարվել պարզ ծածկագրերից` որպես նիշեր օգտագործելով մեծատառեր, թվեր ու խորհրդանիշեր:

21 Июль 2009 - 09:55 AMT
Некоторые армянские СМИ очень активно освещают факт взлома сайта правительства РА, а также пытаются найти виновных и разобраться в источнике хакерских атак. Преследуя ту же цель, корреспондент PanARMENIAN.Net обратился за разъяснением по этому поводу к техническому директору компании Arminco, на серверах которой хостится (базируется) сайт правительства.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net технический директор компании Arminco Григорий Сагиян, компания периодически отражает разнообразные хакерские атаки, но на прошедших выходных они достигли своего пика, и в результате пострадало некоторое количество сайтов, в том числе и сайт правительства Армении. По его словам компания предприняла необходимые меры безопасности, такие, как увеличение количества символов в пароле до десяти, и эти пароли были разосланы клиентам.
Как пояснил технический директор компании Arminco, атака производилась с IP-адресов, приписанных странам Саудовской Аравии, Китаю и Кореи. В атаке применялась программа типа «словарь» по подбору паролей.
Во избежание несанкционированного доступа, компания Arminco настоятельно рекомендует всем пользователям глобальной сети не использовать простые пароли, а применять в качестве символов для паролей заглавные буквы, цифры и символы.