Microsoft եւ Yahoo ընկերություններն այսօր պաշտոնապես հայտարարել են մի գործարքի կնքման մասին, որի համաձայն Yahoo-ն իր որոնողական սերվերը կփոխարինի իր նոր գործընկերոջ մշակմամբ` Bing որոնման համակարգով: Գործարքը կնքվում է 10 տարի ժամկետով: Այդ մասին հաղորդում է Microsoft կորպորացիան իր պաշտոնական մամլո հաղորդագրության մեջ:
Նախկինում լուրերն այդ մասին ոչ պաշտոնական էին, աղբյուրը The Wall Street Journal-ն էր: Ըստ այդ տեղեկությունների, մասնակիցներից յուրքանչյուրը պետք է կենտրոնանա իր պարտականությունների վրա: Դա նշանակում է, որ Yahoo-ն բացառապես կզբաղվի գովազդի վաճառքով եւ կհրաժարավի սեփական մշակումներից ինտերնետ-որոնման ոլորտում: Ըստ The Wall Street Journal-ի, Yahoo-ն գովազդ կվաճառի ոչ միայն իր պորտալի էջերում, այլ նաեւ Microsoft-ի որոշ կայքերում:
Bing որոնման սերվերը ներկայացվեց հանրությանը հունիսին: Մոտավորապես երկու շաբաթում այն կարողացավ զբաղեցնել ԱՄՆ-ի որոնողական շուկայի 12 տոկոսը:
2008թ. փետրվարին Microsoft-ը փորձեց կլանել Yahoo-ին: Գործարքի շուրջ բանակցությունների արդյունքում ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնից ազատվեց Yahoo-ի ստեղծող Ջերի Յանգը: Այն մասին, որ Microsoft եւ Yahoo ընկերությունները վերսկսել են բանակցություններն որոնողական ու գովազդային համագործակցության շուրջ, հայտնի դարձավ 2009թ. ապրիլին:

Компании Microsoft и Yahoo сегодня официально объявили о заключении сделки, по которой Yahoo заменит свой поисковой сервис на разработку своего нового партнера – поисковик Bing. Сделка заключается сроком на 10 лет. Об этом сообщает корпорация Microsoft в своем официальном пресс-релизе.
Ранее о заключении этого соглашения сообщалось неофициально, из источников The Wall Street Journal. По этой информации, каждый из участников сделки должен будет сосредоточиться на своих обязанностях. Это означает, что Yahoo будет заниматься исключительно продажей рекламы и откажется от собственных разработок в области интернет-поиска. По данным The Wall Street Journal, Yahoo будет продавать рекламу не только на страницах своего портала, но и на некоторых сайтах Microsoft.
Поисковый сервис Bing был представлен публике в начале июня. Приблизительно за две недели он смог занять 12 процентов поискового рынка США.
Microsoft попыталась провести враждебное поглощение Yahoo в феврале 2008 года. переговоры по сделке привели к увольнению создателя Yahoo Джерри Янга с поста гендиректора компании. О том, что Microsoft и Yahoo! возобновили переговоры о поисковом и рекламном сотрудничестве, стало известно в апреле 2009 года.