Հանրակրթական դպրոցներում էլեկտրոնային ուսումնական ձեռնարկների ներդրման եւ էլեկտրոնային գրադարանների ձեւավորման նպատակով Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը (ԿՏԱԿ) 2009 թվականի փետրվար-մայիս ժամանակահատվածում իրականացրել է Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից տրամադրված «Էլեկտրոնային ուսումնական ձեռնարկների բազմացման աշխատանքներ` Հայաստանի բոլոր դպրոցները դրանցով ապահովելու նպատակով» դրամաշնորհային նախագիծը:
Նախագծի շրջանակներում բազմացվել են Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի ալգորիթմական լեզուների ամբիոնում ստեղծված 14 էլեկտրոնային ուսումնական ձեռնարկները, եւ դպրոցներին տրամադրվել ձեռնարկների ամբողջական փաթեթները:
Ծրագրի իրականացման շնորհիվ ավարտվել են Հայաստանի բոլոր դպրոցներում էլեկտրոնային գրադարանների ձեւավորման աշխատանքները: ՀՀ բոլոր դպրոցներն ապահովվել են էլեկտրոնային ուսումնական 14 ձեռնարկով:
Էլեկտրոնային ուսումնական ձեռնարկները տեղադրված են նաեւ Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարության «Կրթական համալիր էջ» պորտալում` www.armedu.am հասցեով, որոնք կարելի է ներբեռնել: Էլեկտրոնային ուսումնական ձեռնարկները հասանելի են յուրաքանչյուր աշակերտին, հաղորդում է Հայաստանի Կրթության եւ գիտության նախարարության մամլո ծառայությունը:

6 Август 2009 - 15:18 AMT
Электронно-учебные пособия отныне доступны для всех учащихся Армении, благодаря реализации Национальным центром образовательных технологий Армении грантового проекта «Работы по распространению электронных учебных пособий с целью обеспечения ими всех школ Армении», предоставленного армянским филиалом Фонда содействия Института открытого общества.
В рамках данного проекта на кафедре алгоритмических языков факультета прикладной математики и информатики Ереванского Государственного Университета (ЕГУ) был увеличен тираж 14 существующих электронно-учебных пособий, которые целостными пакетами были предоставлены армянским школам.
Благодаря реализации этой программы завершились работы по формированию электронных библиотек во всех школах Армении, в результате чего все школы республики были обеспечены 14-ю электронно-образовательными пособиями.
Данные электронно-образовательные пособия размещены на портале «Образовательная комплексная страница» на сайте Министерства образования и науки Армении по адресу www.armedu.am и доступны для скачивания всем желающим, сообщается на официальном сайте Министерства образования и науки Армении.