Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման շուկա չկա: Նման հայտարարությամբ այսօր չդադարող հաքերային հարձակումների պայմաններում հայկական կայքերի դրությանը նվիրված մամլո ասուլիսին հանդես են եկել Helix Consulting ընկերության տնօրեն Արամ Մխիթարյանը եւ Smart Tech ընկերության տեղեկատվական անվտանգության փոխտնօրեն Ռուբեն Մուրադյանը:
Մասնավորապես, նշվել է, որ Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգությունը գնահատվում է որպես մթերք, մինչդեռ դա գործընթաց է: Անհնար է մի անգամից ձեռք բերել այդ անվտանգությունը, այն պետք է մշտապես պահպանվի մասնագետների եւ ծրագրերի կողմից, որոնք իրենց հերթին պետք է մշտապես թարմացվեն:
Փորձագետները հասարակության ուշադրությունը դարձրել են նաեւ նրանք, որ պետությունը պարտավոր չէ զբաղվել կոմերցիոն կայքերի պաշտպանությամբ, որոնց սեփականատերերը պետք է իրենք մտածեն այդ կայքերի պաշտպանվածության մասին:

15 Август 2009 - 13:59 AMT
В Армении нет рынка по обеспечению информационной безопасности. С таким заявлением на состоявшейся сегодня пресс-конференции, посвященной ситуации с армянскими сайтами ввиду непрекращающихся хакерских атак, выступили директор компании Helix Consulting Арам Мхитарян и заместитель директора по информационной безопасности компании Smart Tech Рубен Мурадян.
В частности, было отмечено, что в Армении информационная безопасность расценивается как продукт, в то время как она является процессом. Невозможно за раз приобрести эту безопасность, она должна постоянно поддерживаться специалистами и программами, которые, в свою очередь, должны постоянно обновляться.
Эксперты также обратили внимание общественности на то, что государство не обязано заниматься защитой коммерческих сайтов, владельцы которых должны сами задумываться об их защищенности.