Հայաստանի հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովն (ՀԾԿՀ) այսօր կայացած նիստում հաստատել է «ԱրմենՏել», ՎիվաՍել-ՄՏՍ եւ Orange Armenia օպերատորների ցանցերի միջեւ ինտերկոնեկտի ծառայությունների գների վերաբերյալ նոր սակագնային ծրագիրը , որն ուժի մեջ կմտնի 2010 թվականի հունվարից:
Բոլոր օպերատորները մինչեւ 2010 թվականի հունվարի 1-ը պարտավորվում են աստիճանաբար իջեցնել ինտերկոնեկտի գները 10-60 տոկոսով, իսկ 2011 թվականի հունվարի 1-ից կապի բոլոր օպերատորները պետք է միասնական սակագին կիրառեն 11.4 դրամի չափով: Նույն ժամանակահատվածում ծրագրվում է բջջայինից ֆիքսված ցանց հեռախոսազանգերի տերմինացման սակագինը 9.72-ից իջեցնել մինչեւ 9 դրամ:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հեռախոսազանգերի սակագներին, ապա, ՀԾԿՀ-ի որոշմամբ, բջջային ցանցից միջազգային հեռախոսազանգերի մեկ րոպեի արժեքը կկազմի ԱՄՆ 12 ցենտ եւ կսկսի գործել 2010 թվականի հունվարի 1-ից: Արտարժույթի փոխարժեքը կհաշվարկվի ամսվա վերջին օրը, համաձայն այդ օրը ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հաստատված փոխարժեքի:

Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на сегодняшнем заседании утвердила новый тарифный план по расценкам услуги интерконнекта между сетями операторов «АрменТел», ВиваСелл-МТС и Orange Armenia, который вступит в силу с 1 января 2010 года.
Все операторы до 1-ого января 2010 года обязуются снижать цены на интерконнект поэтапно от 10 до 60%, а с 1-ого июля 2011 года все операторы связи должны внедрить единый тариф в 11.4 драмов. В том же промежутке планируется довести тариф на терминацию звонков с мобильной на фиксированную сеть с 9.72 до 9 драмов.
Касательно тарифов на международные звонки, то по решению КРОУ стоимость одной минуты международных звонков с мобильной сети составит 12 центов США и начнет действовать с 1-го января 2010 года. Курс валюты будет рассчитываться в последний день месяца, согласно установленному Центральным банком РА курсу на данный день.