Հայաստանից արժե փոխ առնել ֆիքսված կապի սպասարկման փորձը: Ֆինանսական ու օպերացիոն արդյունքների ներկայացմանը նվիրված հեռուստակամուրջի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ Գործադիր փոխտնօրեն Դմիտրի Պլեսկոնոսը` պատասխանելով «ԱրմենՓել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը` Beeline) պատրաստած հարցին: Նրա խոսքով, քանի որ Հայաստանում թե’ ֆիքսված, թե’ բջջային հեռախոսակապը բավական զարգացած են, «դա լուրջ պատասխանատվության է պարտադրում եւ խորը գիտելիքներ է պահանջում ինչպես մի, այնպես էլ մյուս կողմից: «Փորձն իսկապես կա, եւ մենք ակտիվորեն այն կիրառում ենք»,- նշել է նա: Այդ ենթատքստում Պլոսկոնոսն ավելացրել է, որ այն ծառայությունները, որոնք ներդրվում են Հայաստանում, արդեն սկսումմ են հեռարձակվել Ռուսաստան, մասնավորապես, այն ծառայությունը, որի օգնությամբ կարելի է վճարել թե’ ֆիքսված, թե’ բջջային հեռախոսակապը, որը գտնվում է ընկերության ցանցում: Բացի դրանից, վճարումների ձեւերից օգտագործվում են նաեւ սկրեչ-քարտերը, ինչը բարձրացնում է տրամադրվող ծառայությունների օգտագործման հարմարավետությունը:
Երկրորդը, ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ Գործադիր փոխտնօրենի կարծիքով, Բավական զարգացած ֆիքսված կապը շատ լավ մեխանիզմ եւ օգնություն է կորպորատիվ հաճախորդների հետ աշխատանքի դեպքում: «Այդ միտումը նկատվում է Հայաստանում, այժմ մենք ակտիվորեն օգտագործում ենք նաեւ Ռուսաստանում»,- ասել է նա:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես նշել է Դմիտրի Պլեսկոնոսը, ընկերությունը բախվել է որոշակի խնդրի հետ. ֆիքսված կապը բնորոշ է մեծ բաժանորդական կայանին: «Ֆիքսված կապը բնորոշ է աշխատակիցների մեծ քանակությանը, եւ աշխատակիցների նման քանակության հետ աշխատանքը մեզ համար նորամուծություն է, որը մենք փորձում ենք փոխ առնել»,- պարզաբանել է նա:
ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ Գործադիր փոխտնօրենը նաեւ նշել է` քանի որ Հայաստանում ֆիքսված կապ տրամադրելու հարցում կորպորատիվ հաճախորդների հետ աշխատանքի մեծ փորձ կա, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով, որ ընկերությունը մենատիրական օպերատոր էր դեռեւս երկու տարի առաջ, «ԱրմենԹել» ՓԲԸ (ապրանքանիշը` Beeline) մեծ պատասխանատվություն է կրում պետկառույցների եւ հասարակայնության առջեւ այդ ծառայության մատուցման հարցում: «Հաշվի առնելով դա ` մենք կարող ենք օգտագործել այդ փորձը նաեւ այլ երկրներում կորպորատիվ հաճախորդների միացման դեպքում»,- ասել է Պլեսկոնոսը:

27 Август 2009 - 15:27 AMT
У Армении стоит перенять опыт по обслуживанию фиксированной связи. Такое мнение высказал в ходе телемоста, посвященного представлению финансовым и операционным результатам Исполнительный вице-президент по развитию бизнеса в странах СНГ ОАО «ВымпелКом» Дмитрий Плесконос, отвечая на вопрос, подготовленный ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline). По его словам, поскольку в Армении и фиксированная, и мобильная связь сильно развиты, «это накладывает серьезную ответственность и требует глубоких знаний как с одной стороны, так и с другой». «Опыт действительно есть, и мы его активно применяем», – отметил он. В этом контексте Плесконос добавил, что те услуги, которые внедряются в Армении, уже начинают транслироваться на Россию, в частности, услуга, по которой можно оплачивать и фиксированную, и мобильную связь, которая находится на сети компании. Кроме этого, среди видов оплат используются и скреч-карты, что повышает уровень конвенгентности использования предоставляемых услуг.
Во-вторых, по мнению исполнительного вице-президента по развитию бизнеса в странах СНГ ОАО «ВымпелКом», достаточно развитая фиксированная сеть служит очень хорошим механизмом и помощью по работе с корпоративными клиентами «Эта тенденция наблюдается в Армении, сейчас мы активно используем и в России», – сказал он.
Вместе с тем, как отметил Дмитрий Плесконос, компания столкнулась с некоторой проблемой: фиксированная связь характерна для большой абонентской базы. «Фиксированная связь характерна для большого количества сотрудников, и работа с таким числом сотрудников стала для нас нововведением, которое мы пытаемся перенять», – пояснил он.
Исполнительный вице-президент по развитию бизнеса в странах СНГ ОАО «ВымпелКом» также отметил, что, поскольку в Армении есть большой опыт работы с корпоративными клиентами по предоставлению фиксированной связи, а также учитывая то, что компания являлась монопольным оператором два года назад, на ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) возложена большая ответственность перед госструктурами и общественностью по предоставлению этой услуги. «С учетом этого мы можем использовать этот опыт при подключении корпоративных клиентов и в других странах», – сказал Плесконос.