«Synopsys Armenia» ընկերությունը սահմանել է «ՏՏ ոլորտի համաշխարհային հեղինակություն» ամենամյա մրցանակը:
Այսօր ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նման հայտարարություն է արել «Synopsys Armenia»-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը: Նա նաեւ հաղորդել է, որ ըստ ՀՀ նախագահի հրամանագրի, 2009 թվականին առաջին անգամ տեղի կունենա այդ մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Մրցանակը դիտարկվում է որպես կապող օղակ ապագա պոտենցիալ ներդրումների համար եւ կոչված է բարձրացնելու երկրի հեղինակությունը որպես բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոնի: Մրցանակի հանձնումը թույլ կտա ընդգծել Հայաստանի տեղն ու դերը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզում, ինչպես նաեւ բարձրացնել արտերկրի ներդրողների վստահությունը:
Մրցանակը բաղկացած է մեծ ոսկե մեդալից, դիպլոմից եւ խորհրդանիշ-հուշանվերից, PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել «Synopsys Armenia» ընկերության մամլո ծառայությունում:

Компания Synopsys Armenia выступила с инициативой об учреждении ежегодной премии «Мировой авторитет в сфере IT».
Такое заявление на прошедшей сегодня встрече с представителями руководства внешнеполитического ведомства Армении сделал исполнительный директор Synopsys Armenia Овик Мусаелян. Он также сообщил, что согласно указу президента Армении в 2009 году впервые пройдет вручение этой авторитетной премии.
Премия рассматривается как связующее звено для потенциальных инвестиций в будущем, призванное повысить авторитет страны, как регионального центра высоких технологий. Вручение премий поможет также подчеркнуть место и роль Армении на мировой карте информационных технологий, а также повысить доверие иностранных инвесторов.
Премия состоит из большой золотой медали, диплома и памятной эмблемы, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе компании Synopsys Armenia.