Հեռակա բժշկական խորհրդատվության հնարավորությունը կներկայացվի հոկտեմբերի 2-4 Երեւանի ամենամյա Digitec Expo 2009 համաժողովին:
Այս մասին սեպտեմբերի 7-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի ՏՏ Միության կազմակերպությունների գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Հատկապես նա նշեց, որ ցուցահանդեսում կցուցադրվի հիվանդի հեռակա ախտորոշման հնարավորությունը, որը կգտնվի Գյումրի քաղաքի տեխնոպարկում` նրան կարվի սոնոգրաֆիա եւ տվյալները կապի միջոցով կփոխանցվեն Երեւանում Digitec Expo 2009 ցուցահանդեսի տաղավարում գտնվող բժիշկներին:
Միջոցառման շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել համաժողով նորաստեղծ (Start-up) ընկերությունների էլեկտրոնային կառավարման հարցերի վերաբերյալ, կանցկացվի ռոբոտների ստեղծման բաց առաջնություն (Armrobotics), նաեւ կքննարկվեն «Համակարգիչներ բոլորի համար» նախագիծը եւ տեսակետներ կփոխանակվեն եւ Հայաստանում ինտերնետ ծառայությունների աշխարհագրության ընդլայման հնարավորության վերաբերյալ:

7 Сентябрь 2009 - 16:32 AMT
Возможность оказания удаленной медицинской консультации будет представлена на ежегодном форуме Digitec Expo 2009 в Ереване 2-4 октября.
Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции сообщил исполнительный директор Союза IT предприятий (UITE) Армении Карен Варданян. В частности, он отметил, что на выставке будет продемонстрирован сеанс удаленного диагностирования пациента, находящегося в технопарке города Гюмри, где ему будет проведена сонография, данные которой по линиям связи в реальном времени будут передаваться врачам, находящимся в павильоне выставки Digitec Expo 2009 в Ереване.
В рамках мероприятия планируется проведение конференции по вопросам электронного управления, форума новосозданных (Start-up) компаний, будет проведено открытое первенство по роботостроению (Armrobotics) и обсуждены аспекты таких проектов, как «Компьютер для всех», а также вопросы, касающиеся расширения географии предоставления интернет-услуг в Армении.