Այսօր Երեւանում կայացավ հայկական որոնողական համակարգի hsearch.am-ի շնորհանդեսը: Այս համակարգը մշակողների կողմից դիրքորոշվում է որպես միակ որոնողական համակարգ` ուղղված հայկական, հայալեզու եւ հայկական թեմատիկայով կայքերի որոնման եւ խմբավորման վրա:
Շնորհանդեսին ներկա էր Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, որը ողջունեց ռեսուրսի ստեղծումը, որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի գործիք, որը տեղեկատվություն տրամադրելուց բացի, նաեւ կօգնի միավորել հայկական Սփյուռքը ապահովվելով երկկողմանի կապ:
Նախարարը ցանկացավ hsearch.am նախագծին հետագա զարգացում, եւ հույս հայտնեց, որ hsearch.am-ը կդառնա «հայկական Google»:

Yerevan has today hosted the presentation of hsearch.am, the first Armenian Internet search system. Positioned by developers, the system is designed for facilitating search and grouping of Armenian and Armenian-language Web sites.
Participating in presentation ceremony, RA Diaspora Minister Hranush Hakobyan welcomed the initiative, a new tool in IT sphere, which will help unite Armenian community, providing information within shortest time-limits and promoting mutual contacts.
Minister wished the project further success, expressing hope that it will become a new Armenian Google.