Այսօր Երեւանում կայացավ հայկական որոնողական համակարգի hsearch.am-ի շնորհանդեսը: Այս համակարգը մշակողների կողմից դիրքորոշվում է որպես միակ որոնողական համակարգ` ուղղված հայկական, հայալեզու եւ հայկական թեմատիկայով կայքերի որոնման եւ խմբավորման վրա:
Շնորհանդեսին ներկա էր Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, որը ողջունեց ռեսուրսի ստեղծումը, որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի գործիք, որը տեղեկատվություն տրամադրելուց բացի, նաեւ կօգնի միավորել հայկական Սփյուռքը ապահովվելով երկկողմանի կապ:
Նախարարը ցանկացավ hsearch.am նախագծին հետագա զարգացում, եւ հույս հայտնեց, որ hsearch.am-ը կդառնա «հայկական Google»:

Сегодня в Ереване состоялась презентация армянской поисковой системы hsearch.am. Данная система позиционируется разработчиками как единственный поисковик, направленный на поиск и группировку армянских, армяноязычных и сайтов с армянской тематикой.
Присутствующая на церемонии презентации министр диаспоры Армении Грануш Акопян отметила, что приветствует создание ресурса, как инструмент сферы информационных технологий, который, кроме своих прямых задач, также поможет объединить армянскую Диаспору, не только предоставляя возможность сообщить ту или иную информацию в кратчайшие сроки, но и обеспечить двустороннюю связь.
Министр пожелала проекту hsearch.am дальнейшего развития и выразил надежду на то, что он станет «армянским Google-ом».