«Synopsys Հայաստան» ընկերությունը ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների ղեկավարների հետ «առանց փոխկապների» վաղվա հանդիպմանը կներկայացնի կրթական ծրագիր միկրոէլեկտրոնիկայի ուսումնասիրության վերաբերյալ: Հանդիպումը կանցնի Աղվերան քաղաքում:
Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հայտնեց «Synopsys Հայաստան» ընկերության մամլո քարտուղար Գայանե Մարկոսյանը: Նա նշեց, որ Synopsys-ը աշխարհի առաջատարներից է ծրագրային ապահովման մշակման ոլորտում եւ ավելացրեց, որ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտը զարգանում է յոթմղոնանոց քայլերով եւ այդ ոլորտի համալսարանի ծրագրերը պետք է նորացվեն, որպեսզի համապատասխանեն համաշխարհային չափանիշներին:
Որակյալ կադրեր պատրաստելու համար ուսման ընթացքում պետք է օգտագործվեն ավտոմատացված նախագծային ծրագրեր, որոնց արժեքը կարող է հասնել մի քանի միլիոն դոլարի, ինչը թույլ չի տալիս հայկական համալսարաններին ձեռք բերել նմանատիպ ծրագրային ապահովում, – նշեց մամլո քարտուղարը: Այնուամենայնիվ, նրա խոսքերով, Synopsys-ը անցկացնում է մի շարք ծրագրեր Հայաստանի համալսարանների հետ, որոնց շրջանակներում այդ ծրագրերը դառնում են մատչելի ուսանողների համար: Այդ ծրագրերը ղեկավարում է «Synopsys Հայաստանի» կրթական դեպարտամենտի տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր`Վազգեն Մելիքյանը:
Ինչպես ընդգծեց Գայանե Մարկոսյանը, իրագործելով այս նախագծերը, «Synopsys Հայաստան» ընկերությունը նպատակ է հետապնդում պատրաստել ժամանակակից միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կադրեր, որոնք Հայաստանում կդառնան ՏՏ ոլորտի զարգացման գրավականը:

Компания «Synopsys Армения» на завтрашней встрече «без галстуков» руководителей предприятий IT сферы, которая пройдет в армянском курортном городке Агверан, представит образовательную программу по изучению микроэлектроники.
Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь компании «Synopsys Армения» Гаяне Маркосян. Она отметила, что Synopsys является мировым лидером в области разработки программного обеспечения и добавила, что отрасль микроэлектроники развивается семимильными шагами и программы по ее изучению в университетах должны обновляться, чтобы соответствовать мировым требованиям.
Для подготовки квалифицированных кадров в процессе обучения должны использоваться программы автоматизированного проектирования, стоимость которых может достигать нескольких миллионов долларов, что не позволяет армянским университетам приобретать такого рода программное обеспечение, – отметила пресс-секретарь. Тем не менее, по ее словам, Synopsys проводит ряд программ с университетами Армении, в рамках которых эти учебные программы становятся доступными армянским студентам. Руководит этими программами директор учебного департамента «Synopsys Армения» доктор технических наук, профессор Вазген Меликян.
Как подчеркнула Гаяне Маркосян, реализуя эти проекты, компания «Synopsys Армения» преследует цель подготовить соответствующие современным мировым требованиям кадры, которые станут залогом развития IT сферы в Армении.