ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների ղեկավարների Հայաստանի Աղվերան առողջարանային քաղաքում կայացած «առանց փողկապների» համաժողովի շրջանակներում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասել է, որ Հնդկաստանի կառավարությունը 1,5 մլն դոլար կտրամադրի Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հայ-հնդկական կենտրոնի ստեղծման համար:
Հայ-հնդկական ՏՏ կենտրոնի գործունեությունը, Ենգիբարյանի խոսքերով, կուղղորդվի հիմնականում ՏՏ ոլորտի մասնագետների եւ հարակից ճյուղերում իրենց գործունեությունը ծրագրող մարդկանց վերապատրաստմանն ու հավաստագրմանը:
Կենտրոնի ստեղծման նպատակը, ինչպես նշել է Ենգիբարյանը, Հայաստանում մասնագետների պատրաստման հնդկական մոդելի կիրառումը չէ, այլ այն, որ Հայաստանում արդեն կան մասնագետներ եւ դասախոսներ, որոնք պատշաճ վերապատրաստման եւ հավաստագրման դեպքում կկարողանան բավարարել ոչ միայն երկրի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի պահանջները: Բագրատ Ենգիբարյանը նաեւ նշել է, որ կենտրոնն առավելապես կֆինանսավորվի Հնդկաստանի կառավարության կողմից, Հայաստանի կառավարությանը բաժին է ընկնում կենտրոնի համար տարածքի տրամադրումը:
Ենգիբարյանն ընդգծել է, որ նման կենտրոնի ստեղծումը պարզապես անհրաժեշտ է նաեւ այն պատճառով, որ բուհերը չպետք է զբաղվեն միայն նեղ մասնագետներով, եւ, ինչպես նշվել է քննարկումների ժամանակ, նման կարգի գործունեությամբ պետք է զբաղվեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնները:

В рамках форума руководителей предприятий IT-сферы «без галстуков», прошедшего на выходных в армянском курортном городке Агверан директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян во время беседы с журналистами сказал, что правительство Индии предоставит $1,5 млн. на создание в Армении армяно-индийского центра информационных технологий.
Деятельность армяно-индийского IT-центра, по словам Енгибаряна будет направлена в основном на переподготовку и сертификацию специалистов области IT, и людей планирующих свою деятельность в сопредельных отраслях.
Цель создания центра, как отметил Енгибарян, не в том, чтобы внедрить в Армении индийскую модель подготовки специалистов, а в том, что в Армении уже есть специалисты и преподаватели, которые при надлежащей переподготовке и сертификации смогут удовлетворить нужды не только страны, но и всего региона. Баграт Енгибарян также отметил, что преимущественно центр будет финансироваться правительством Индии, на армянское правительство ложится выделение территории под центр.
Енгибарян подчеркнул, что создание такого центра просто необходимо еще и потому, что вузы не должны заниматься узкими специальностями, и как было отмечено во время обсуждений, такого рода деятельностью должны заниматься именно центры информационных технологий.