«Synopsys Հայաստան» ներկայացուցիչները ՏՏ ոլորտի ընկերությունների «առանց փոխկապերի» ֆորումի շրջանակներում, որը անցավ Աղվերան քաղաքում, ներկայացրեցին իրենց ՏՏ ոլորտի նեղ մասնագիտական ուսումնական ծրագրերը: Մասնավորապես, ներկայացվեցին ֆիզիկայի կիսահաղորդիչների եւ միկրոէլեկտրոնիկայի նոր ուսումնական ծրագրերը, որոնք իրականացվում են Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի հետ համատեղ: Այդ մասնագիտության ուսումնասիրությունը մատչելի կլինի ՀՊՃՀ ուսանողներին ուսուցման առաջին տարվանից, որից հետո նրանք կկարողանան սովորել «Synopsys Հայաստան» ընկերության մագիստրատուրայում:
«Synopsys Հայաստան» ընկերությունը համագործակցում է Հայաստանի մի շարք բուհերի հետ ՏՏ ոլորտի մասնագետներ պատրաստելու համար, այդ թվում նաեւ ՀՊՃՀ-ի, ԵՊՀ-ի, Ռուս-Հայկական սլավոնական համալսարանի եւ Մոսկվայի էլեկտրո- տեխնիկական ինստիտուտի հետ:
Synopsys ընկերությունը միկրոէլեկտրոնիկայի համակարգերի եւ միկրոսխեմաների նախագծման ու արտադրման համաշխարհային առաջատարներից է, որն ունի իր ներկայացուցչությունները աշխարհի 60 երկրներում:
Իր կրթական ծրագրերը ընկերությունը սկսել է 1986 թ-ից:
Synopsys-ը իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է 2004 թ-ից` երբ ՀՀ կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաները գերակա ճյուղ հայտարարեց Հայաստանում:

Представители «Synopsys Армения» в рамках форума руководителей предприятий IT-сферы «без галстуков», прошедшего на выходных в армянском курортном городке Агверан, представили свои программы по обучению узким специальностям в IT-сфере. В частности, была представлена новая образовательная программа по обучению полупроводниковой физике и микроэлектронике, которая реализуется совместно с Государственным инженерным университетом Армении (ГИУА). Изучение данной специальности будет доступно студентам с первого года обучения в ГИУА, после чего они смогут перейти к магистрантскому обучению в компании «Synopsys Армения».
«Synopsys Армения» сотрудничает с рядом армянских ВУЗов в подготовке IT специалистов, в том числе с Государственным инженерным университетом Армении (ГИУА), Ереванским государственным университетом (ЕГУ), Российско-Армянским университетом (РАУ), а также с Московским институтом Электронной Техники (МИЭТ).
Корпорация Synopsys является мировым лидером производства и проектирования микросхем и систем микроэлектроники. Synopsys имеет свои представительства в 60 странах мира. Свою образовательную программу корпорация проводит с 1986 года.
Компания «Synopsys Армения» начала свою деятельность в Армении в 2004 году после провозглашения Правительством РА сферы информационных технологий приоритетной в Армении.