Ռուսական Sitronics ընկերությունը, որը զբաղվում է արտադրանքի եւ լուծումների մշակմամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցությունների եւ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտներում, Երեւանում գրանցել է իր դուստր ձեռնարկությունը` «Sitronics Արմենիան»:
Ինչպես նախկինում PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցն էր հաղորդել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, «Sitronics Արմենիան» մտադիր է իր գործունեությունը ծավալել «Մարս» գործարանի եւ Ս.Մերգելյանի անվան մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի տարածքում, որտեղ նախատեսվում է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել:
Ըստ Վաչե Կիրակոսյանի, Sitronics-ն ու Հայաստանի կառավարությունը համատեղ վենչուրային հիմնադրամ կստեղծեն 40 մլն դոլարի չափով, իսկ հետագայում, բարենպաստ զարգացումների դեպքում երկու տարուց հիմնադրամը կարող է կազմել 80-90 մլն դոլար:

Российская компания Sitronics, занимающаяся разработкой продуктов и решений в области информационных технологий, телекоммуникаций и микроэлектроники, зарегистрировал в Ереване дочернюю компанию «Sitronics Армения».
Как ранее сообщал корреспонденту PanARMENIAN.Net начальник управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосян, свою деятельность в Армении компания «Sitronics Армения» планирует развернуть преимущественно на территории завода «Марс» и научно-исследовательского института математических машин имени С. Мергеляна, в которых планируется создание свободной экономической зоны.
Так же, по словам Ваче Киракосяна, Sitronics и правительство Армении создадут совместный венчурный фонд в размере $40 млн., а впоследствии, при благоприятном развитии деятельности Sitronics в Армении размер фонда по истечении двух лет может составить $80-90 млн.