Ռուսական Sitronics ընկերությունը, որը զբաղվում է արտադրանքի եւ լուծումների մշակմամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցությունների եւ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտներում, Երեւանում գրանցել է իր դուստր ձեռնարկությունը` «Sitronics Արմենիան»:
Ինչպես նախկինում PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցն էր հաղորդել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, «Sitronics Արմենիան» մտադիր է իր գործունեությունը ծավալել «Մարս» գործարանի եւ Ս.Մերգելյանի անվան մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի տարածքում, որտեղ նախատեսվում է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել:
Ըստ Վաչե Կիրակոսյանի, Sitronics-ն ու Հայաստանի կառավարությունը համատեղ վենչուրային հիմնադրամ կստեղծեն 40 մլն դոլարի չափով, իսկ հետագայում, բարենպաստ զարգացումների դեպքում երկու տարուց հիմնադրամը կարող է կազմել 80-90 մլն դոլար:

Russian Sitronics company which is engaged in reprocessing products and providing solutions in IT, telecommunication and microelectronics spheres has registered a subsidiary company in Armenia (“Sitronics Armenia”).
Earlier, Vache Kirakosyan Head of Economy Ministry’s High-Tech and IT Department, told a PanARMENIAN.Net reporter that Sitronics Armenia planned to create free economic zone in Mars factory and Mergelyan Automated Control Systems Scientific Research Institute.
He also said that Sitronics and RA Government planned to create a joint venture fund in the amount of $ 40 million. In case of company’s successful activity, the sum will increase to $80-90 million.