ԱրմնեՏել (ապրանքանիշը` Beeline) եւ FiberNet Communications հեռահաղորդակցական ընկերությունները Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի (ՏՄՊՀ) կողմից գերիշխող են ճանաչվել ինտերնետ գլոբալ ցանցի հասանելության ապահովման հայկական շուկայում:
ՏՄՊՀ տվյալներով, ԱրմենՏել-ին բաժին է ընկնում գնվող տրաֆիկի 53.9 տոկոսը, իսկ մնացած 46.1 տոկոսը FiberNet Communications-ի բաժինն է:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱրմենՏելի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանն իր վրդովմունքն է հայտնել երկու պետական ատյանների գործունեության անհամաձայնության առնչությամբ: Ինչպես նա մեկնաբանել է, Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը եւ ՏՄՊՀ-ը որոշում են կայացնում միեւնույն հարցի շուրջ` ղեկավարվելով տարբեր չափանիշներով, ինչի հետեւանքով երկու տարբեր որոշումներ են կայացվում: Դավիթ Սանդուխչյանը նաեւ հաղորդել է, որ ՀԾԿՀ-ը նախկինում շուկայի այդ հատվածում գերիշխող դիրքի որոշման համար մի չափանիշ էր սահմանել, ըստ որի գերիշխող է համարվում այն օպերատորը, ում պատկանում է տվյալ շուկայի ընդհանուր ծավալի առնվազն մեկ երրորդը:
Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ տվյալ ոլորտում անհրաժեշտ են օրենսդրական ուղղումներ, եւ ավելացրել է, որ որոշումն ինքնին ընկերությանն առանձնապես չի հետաքրքրում: «Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ԱրմենՏելն առաջատար դիրքում է երկրում ինտերնետի շուկայում, սակայն, այժմ մենք չգիտենք, թե որ հատվածում ենք գերիշխող»: Դավիթ Սանդուխչյանը նաեւ ավելացրել է, որ պետական ատյանների գործունեությունում անորոշությունը խանգարում է ներդրումների ներգրավմանն ու, որպես այդպիսին, բիզնեսի իրականացմանը:

ArmenTel (trade mark Beeline) and FiberNet Communications Telecommunication companies are recognized by the RA Commission on Protection of Economic Competition (CPEC)dominant in the Armenian market of access to the global Internet.
According to CPEC ArmenTel provides 53.9 per cent of traffic, the remaining 46.1 per cent is provided by FiberNet Communications.
David Sandukhchyan, head of ArmenTel’s legal services told a with PanARMENIAN.Net reporter, expressed his indignation with uncoordinated activities of the two state institutions. According to him, the RA Public Services regulating Commission (PSRC) and CPEC make decisions on the same subject, guided by different criteria, and therefore, handed down two different solutions.
According to David Sandukhchyan, previously to determine a dominant position in this segment of the market PSRC established the criterion according to which the dominant operator is the one who owns at least a third of the total market of data (in Mbit/per second).
In this regard, he noted that in this area legislative amendments are necessary. “It’s no secret that ArmenTel holds a leading position in the Internet market of the country, but now we don’t know in which part we dominate.” David Sandukhchyan also added that uncertainty in the work of state institutions hinder investments and business.