Սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում կբացվի «Համակարգչային գիտությունը եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները» CSIT-2009 միջազգային գիտաժողովը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մամլո ծառայությունից:
Գիտաժողովին կմասնակցեն աշխարհի 17 երկրների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար մասնագետներ եւ գիտնականներ: Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են` Հայաստանի Կառավարությունը, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան (ԳԱԱ), ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտը, Կապի միջոցների երեւանյան գիտահետազոտական ինստիտուտը, ինչպես նաեւ «SynopsysՀայաստան», «Unicomp», «Հայլինք», «Virage Logic» ընկերությունները, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» Հիմնադրամը (EIF) եւ Զարգացման հայկական գործակալությունը:
Գիտաժողովի հիմնական առաքելությունը համակարգչային գիտության զարգացումն է, ինչպես նաեւ գիտական ու տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակությունը մասնագետների միջեւ եւ հնարավորությունների ստեղծումը Հայաստանի գիտնականների եւ միջազգային գիտական կենտրոնների միջեւ համագործակցության ընդլայնման համար:

CSIT-2009 ”Computer science and IT” international scientific conference will launch on September 28 in Yerevan, RA National Academy of Sciences’ press service reported to PanARMENIAN.Net.
The conference will host leading IT experts from 17 countries of the world. CSIT-2009 was organized by RA Government, RA National Academy of Sciences (NAS), NAS Institute for Informatics and Automation Issues, Yerevan Scientific Research Institute for communication facilities, as well as Synopsys Armenia, Unicomp, Hilink, Virage Logic, Enterprise Incubator Foundation and Armenian Development Agency organizations.
The conference aims at computer science development, exchange of experience between IT specialists and creating possibilities to expand collaboration between RA and international scientific centers.