Սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում իր աշխատանքը կսկսի «Կոմպյուտերային գիտություն եւ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ» (CSIT-2009) 7-րդ միջազգային գիտաժողովը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնում, գիտաժողովին ներկա կլինեն 200-ից ավելի մասնակիցներ, այդ թվում 62 մասնակից ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Նորվեգիայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից, Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Թուրքիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Իրանից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային նախագծերի ղեկավարներ, առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողներ:
CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովը կազմակերպված է ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի կողմից, ՀՀ կառավարության, «Սինոփսիս» Հայաստան LTD-ի, «Յունիկոմպ» CJSC-ի, «Հայլինք» JSC-ի, Երեւանի ավտոմատ կառավարման համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտի, Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի, «ՎիրաժԼոջիք» Հայաստանի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Հայաստանի զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովի առաքելությունն է քաջալերել կոմպյուտերային գիտության զարգացումը եւ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ասպարեզում փորձագետների միջեւ գիտական եւ տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակումը, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստեղծել ընդլայնելու Հայաստանի եւ միջազգային կենտրոնների գիտնականների միջեւ համագործակցությունը:
Գիտաժողովի ընթացքում կներկայացվեն զեկույցներ հիմնարար գիտությունների ոլորտից, ինչպես նաեւ կանցկացվեն կիրառական նշանակություն ունեցող հատուկ աշխատանքային նստաշրջաններ՝ «Հայաստանի մասնակցությունը Սեւծովյան փոխկապակցություն նախագծին», «Տեղեկատվության անվտանգությունը Հայաստանում – ներկա վիճակը եւ խնդիրները», «UNL – Համընդհանուր ցանցային լեզուե, ,Հայկական ազգային GRID նախաձեռնությունե, «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի GRID ինֆրակառուցվածքները. ներկա վիճակը եւ հեռանկարները» թեմաներով:
Գիտաժողովի ընթացքում կանցկացվեն նաեւ ուսուցողական սեմինարներ: Մասնակիցները գիտաժողովի արդյունքները կամփոփեն ,Հայաստանում ԻՏ քաղաքականության շուրջե թեմայով կլոր սեղանի ընթացքում: Գիտաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն մինչեւ հոկտեմբերի 2-ը:

The Seventh International Conference on Computer Science and Information Technologies, CSIT 2009, will kick off in Yerevan, Armenia, on September 28.
The aim of the conference is to encourage the exchange of scientific and technological information between researchers in Computer Science and Information Technologies.
The event will bring together 62 leading IT specialists from the United States, Russia, Norway, Georgia, Brazil, Poland, Syria, Ukraine, Germany, Canada and France, leaders of IT companies and students.
The major topics will be the following: Algorithms, Automata and Logic, Discrete Mathematics and Combinatorial Analysis, Information Theory and Coding Theory, Artificial Intelligence and Management Support Systems, Pattern Recognition and Image Processing, Parallel and Distributed Computing, Cluster and Grid Computing, Design and Testing, Telecommunication and Networking, Information Technologies and Applications.
The conference also includes a workshop on UNL (Universal Networking Language), which will include 1-day international symposium to discuss theoretical and technical issues on the basis of papers and demos, 3-day introductory seminar to UNL for people interested in knowing the UNL or expecting to start working on it, the RA NAS press office said.
CSIT 2009 was initiated by RA Government, RA National Academy of Sciences (NAS), NAS Institute for Informatics and Automation Issues, Yerevan Scientific Research Institute for communication facilities, as well as Synopsys Armenia, Unicomp, Hilink, Virage Logic, Enterprise Incubator Foundation and Armenian Development Agency.