Սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում իր աշխատանքը կսկսի «Կոմպյուտերային գիտություն եւ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ» (CSIT-2009) 7-րդ միջազգային գիտաժողովը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնում, գիտաժողովին ներկա կլինեն 200-ից ավելի մասնակիցներ, այդ թվում 62 մասնակից ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Նորվեգիայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից, Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Թուրքիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Իրանից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային նախագծերի ղեկավարներ, առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրներից ժամանած ուսանողներ:
CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովը կազմակերպված է ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի կողմից, ՀՀ կառավարության, «Սինոփսիս» Հայաստան LTD-ի, «Յունիկոմպ» CJSC-ի, «Հայլինք» JSC-ի, Երեւանի ավտոմատ կառավարման համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտի, Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի, «ՎիրաժԼոջիք» Հայաստանի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Հայաստանի զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
CSIT-2009 7-րդ միջազգային գիտաժողովի առաքելությունն է քաջալերել կոմպյուտերային գիտության զարգացումը եւ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ասպարեզում փորձագետների միջեւ գիտական եւ տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակումը, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստեղծել ընդլայնելու Հայաստանի եւ միջազգային կենտրոնների գիտնականների միջեւ համագործակցությունը:
Գիտաժողովի ընթացքում կներկայացվեն զեկույցներ հիմնարար գիտությունների ոլորտից, ինչպես նաեւ կանցկացվեն կիրառական նշանակություն ունեցող հատուկ աշխատանքային նստաշրջաններ՝ «Հայաստանի մասնակցությունը Սեւծովյան փոխկապակցություն նախագծին», «Տեղեկատվության անվտանգությունը Հայաստանում – ներկա վիճակը եւ խնդիրները», «UNL – Համընդհանուր ցանցային լեզուե, ,Հայկական ազգային GRID նախաձեռնությունե, «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի GRID ինֆրակառուցվածքները. ներկա վիճակը եւ հեռանկարները» թեմաներով:
Գիտաժողովի ընթացքում կանցկացվեն նաեւ ուսուցողական սեմինարներ: Մասնակիցները գիտաժողովի արդյունքները կամփոփեն ,Հայաստանում ԻՏ քաղաքականության շուրջե թեմայով կլոր սեղանի ընթացքում: Գիտաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն մինչեւ հոկտեմբերի 2-ը:

Седьмая международная научная конференция «Компьютерная наука и информационные технологии» CSIT-2009 начнет свою работу в Ереване 28 сентября. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Национальной Академии наук Армении, в конференции примут участие ведущие более 200-ста ученых и специалистов сферы информационных технологий из 17 стран мира. В том числе 62 специалиста из США, России, Норвегии, Грузии, Бразилии, Польши, Сирии, Арабских Эмиратов, Чехии, Турции, Японии, Китая, Ирана, Испании, Украины, Германии, Канады, Франции, а также руководители международных проектов сферы информационных технологий, представители ведущих компаний этой сферы и студенты из разных стран.
Организаторами конференции являются: правительство Армении, Национальная академия наук (НАН) РА, Институт информатики и проблем автоматизации НАН, Ереванский научно-исследовательский институт средств связи, Научно-исследовательский институт (НИИ) автоматического управления а также компании: «Synopsys Армения», «Unicomp», «Хайлинк», «Virage Logic», Фонд «Инкубатор предприятий» (EIF) и Армянское агентство развития.
Во время конференции будут представлены доклады сферы фундаментальных наук, а также пройдут специальные рабочие сессии прикладного характера: «Участие Армении в проекте черноморского взаимодействия», «Информационная безопасность в Армении: нынешнее положение и проблемы», «Всеобщий сетевой язык (UNL)», а так же «Инфраструктуры Южного Кавказа».
В рамках конференции пройдут также обучающие семинары. Итоги конференции будут подведены во время круглого стола на тему: «Вокруг политики IT в Армении».