Այսօր Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայում բացվել է «Համակարգչային գիտությունն ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաները» CSIT-2009 յոթերորդ միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովը կշարունակի աշխատանքը մինչեւ հոկտեմբերի 2-ը, որին կմասնակցեն շուրջ 200 առաջատար գիտնականներ ու ՏՏ ոլորտի մասնագետներ աշխարհի 17 երկրներից: Այդ թվում նաեւ 62 մասնագետներ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Նորվեգիայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից, Սիրիայից, Արաբական Էմիրություններից, Չեխիայից, Թուրքիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Իրանից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտի միջազգային նախագծերի ղեկավարներ, այդ ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ եւ ուսանողներ տարբեր երկրներից:
Բացելով գիտաժողովը, ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը նշել է, որ այս գիտաժողովի անցկացումը Հայստանի համար մեծ հեռանկարներ կբացի, ինչպես նաեւ կնպաստի հիմնարար գիտության, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը:
CSIT-2009-ի շրջանակներում «Synopsys Հայաստան» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը հանդես է եկել «Կիսահաղորդիչների գլոբալ արդյունաբերություն» թեմայով:
Գիտաժողովի շրջանակներում զեկույցներ կներկայացվեն հիմնարար գիտությունների ոլորտում, ինչպես նաեւ կանցկացվեն կիրառական բնույթի հատուկ աշխատանքային նստաշրջաններ. «Հայաստանի մասնակցությունը Սեւծովյան համագործակցության նախագծին», «Տեղեկատվական անվտանգությունը Հայաստանում` ներկա իրավիճակն ու խնդիրները», «Համընդհանուր ցանցային լեզու (UNL)», ինչպես նաեւ «Հարավային Կովկասի ենթակառուցվածքները»:
Գիտաժողովի հիմնական առաքելությունը համակարգչային գիտության զարգացումն է, ինչպես նաեւ գիտական եւ տեխնոլոգիական տեղեկատվության փոխանակումը մասնագետների միջեւ եւ ՀՀ ու միջազգային գիտական կենտրոնների միջեւ համագործակցության ընդլայնման համար հնարավորությունների ստեղծումը:
Գիտաժողովի կազմակերպիչների թվում են Հայաստանի կառավարությունը, ՀՀ ԳԱԱ, ԳԱԱ տեղեկատվության ու ավտոմատացման խնդիրների ինստիտուտը, Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի, Ավտոմատ կառավարման գիտահետազոտական ինստիտուտը, ինչպես նաեւ «Synopsys Հայաստան», Unicomp, «Հայլինկ», Virage Logic ընկերությունները, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը» (EIF) եւ Հայաստանի զարգացման գործակալությունը (AAP):
Գիտաժողովի շրջանակներում նաեւ ուսուցողական սեմինարներ կանցնեն, իսկ գիտաժողովի արդյունքները կամփոփվեն «Հայաստանում IT քաղաքականության շուրջ» թեմայով գիտաժողովում:

28 Сентябрь 2009 - 08:32 AMT
Седьмая международная научная конференция «Компьютерная наука и информационные технологии» CSIT-2009 открылась сегодня в Национальной академии наук Армении. Конференция продолжит свою работу до 2-ого октября и в ней принимают участие более 200-ста ведущие ученых и специалистов сферы информационных технологий из 17 стран мира. В том числе 62 специалиста из США, России, Норвегии, Грузии, Бразилии, Польши, Сирии, Арабских Эмиратов, Чехии, Турции, Японии, Китая, Ирана, Испании, Украины, Германии, Канады, Франции, а также руководители международных проектов сферы информационных технологий, представители ведущих компаний этой сферы и студенты из разных стран.
Открывая конференцию, вице-президент Национальной академии наук Армении Юрий Шукурян отметил, что проведение данной конференции откроет для Армении большие перспективы, а так же будет способствовать развитию фундаментальной науки и, в частности, сферы информационных технологий.
На сегодняшней сессии в рамках CSIT-2009 генеральный исполнительный директор компании «Synopsys Армения» Рич Голдман выступил с лекцией на тему «Глобальная полупроводниковая промышленность».
В рамках конференции будут представлены доклады сферы фундаментальных наук, а так же пройдут специальные рабочие сессии прикладного характера: «Участие Армении в проекте Черноморского сотрудничества», «Информационная безопасность в Армении: нынешнее положение и проблемы», «Всеобщий сетевой язык (UNL)», а так же «Инфраструктуры Южного Кавказа».
Основной миссией конференции является развитие компьютерной науки, а так же обмен научной и технологической информацией между специалистами и создание возможностей для расширения сотрудничества между учеными Армении и международными научными центрами.
Организаторами конференции являются правительство Армении, НАН РА, Институт информатики и проблем автоматизации НАН, Ереванский научно-исследовательский институт средств связи, Научно-исследовательский институт (НИИ) автоматического управления, а так же компании Synopsys Армения, Unicomp, «Хайлинк», Virage Logic, Фонд «Инкубатор предприятий» (EIF) и Армянское агентство развития (ААР).
В рамках конференции пройдут так же обучающие семинары, а результаты конференции будут подытожены во время круглого стола на тему: «Вокруг политики IT в Армении».