CSIT-2009 «Համակարգչային գիտությունն ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաները» յոթերորդ միջազգային գիտաժողովը նշանավորեց Հայաստանում «տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամսի» մեկնարկը:
Մասնավորապես, ինչպես այսօր գիտաժողովի բացմանն ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, միջոցառումն անցնում է Հայաստանում «ՏՏ ամսվա» շրջանակներում: Նա ողջունել է ակադեմիայի այս նախաձեռնությունը եւ ասել է, որ այն ստանում է կառավարության աջակցությունը: «Այս ամիսը հայտարարված է ՏՏ ոլորտ, եւ այդ շրջանը հագեցած կլինի գիտաժողովներով: Այդ խորհրդաժողովներում քննարկվելիք հարցերը կարող են հուշել մեր կառավարությանը, թե ինչ փոփոխություններ են ցանկալի Հայաստանի ՏՏ ոլորտում»,-ասել է Ն.Երիցյանը:
CSIT-2009 գիտաժողովն իր աշխատանքը կշարունակի մինչեւ հոկտեմբերի 2-ը, նրան մասնակցում են շուրջ 200 առաջատար մասնագետներ ու առաջատար գիտանականներ աշխարհի 17 երկրներից: Այդ թվում 62 ՏՏ ոլորտի մասնագետներ ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Նորվեգիայից, Վրաստանից, Բրազիլիայից, Լեհաստանից, Սիրիայից, Արաբական Էմիրություններից, Չեխիայից, Թուրքիայից, Ճապոնիայից, Չինաստանից, Իրանից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտի միջազգային նախագծերի ղեկավարներ, այդ ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ եւ ուսանողներ տարբեր երկրներից:

Открытием седьмой международной научной конференции «Компьютерная наука и информационные технологии» CSIT-2009 ознаменовался старт «Месяца информационных технологий» в Армении. В частности, как сказал сегодня на открытии конференции министр экономики Армении Нерсес Ерицян, мероприятие проходит в рамках «Месяца IT» в Армении. Он приветствовал инициативу академии о проведении форума и сказал, что он пользуется всемерной поддержкой правительства. «Этот месяц объявлен месяцем IT, и этот период будет насыщен конференциями и форумами по данной тематике. Вопросы, которые будут обсуждаться на этих конференциях, могут подсказать нашему правительству, какие изменения желательны в сфере армянского IT», – сказал Нерсес Ерицян.
Конференция CSIT-2009 продолжит свою работу до 2-ого октября, и в ней принимают участие более 200-ста ведущие ученых и специалистов сферы информационных технологий из 17 стран мира. В том числе 62 специалиста из США, России, Норвегии, Грузии, Бразилии, Польши, Сирии, Арабских Эмиратов, Чехии, Турции, Японии, Китая, Ирана, Испании, Украины, Германии, Канады, Франции, а также руководители международных проектов сферы информационных технологий, представители ведущих компаний этой сферы и студенты из разных стран.