Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակների արժանացած 30 ուսանողներին եւ աշակերտներին:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է մրցանակակիրներին եւ մաղթել նորանոր հաջողություններ: Երկրի ղեկավարը կարեւորել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախաձեռնած եւ արդեն ավանդական դարձած այս մրցանակաբաշխությունը` նշելով, որ այն եւս մեկ հնարավորություն է` բացահայտելու եւ զարգացնելու շնորհաշատ երիտասարդների կարողությունները:
«Երբ մենք ասում ենք, որ մեր երկրի հարստությունը կրթված եւ ժամանակակից սերունդն է, առաջին հերթին նկատի ունենք այնպիսի երիտասարդներին, ինչպիսին դուք եք»,- ասել է նախագահը:
Պետության ղեկավարի խոսքով, այսօր աշխարհում հասարակությունների զարգացածության մակարդակը չափվում է նաեւ դրանցում բարձր տեխնոլոգիաների տարածվածության աստիճանով: «Այդպիսի հասարակություննները ենթադրում են բարձր կրթական մակարդակ, փոփոխություններ կյանքի բոլոր բնագավառներում: Հետեւաբար, եթե մենք ցանկանում ենք, որ մեր երկիրը մրցունակ լինի, պարտավոր ենք լուծել այս խնդիրները»: Ուզում եմ վստահեցնել, որ ձեր աշխատանքը պահանջված է, գնահատված եւ պետությունը մշտապես սատարելու է ձեզ նման երիտասարդներին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է պետության ղեկավարի մամլո ծառայությունը:

29 Сентябрь 2009 - 17:26 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 29-го сентября принял 30 студентов и учеников – лауреатов ежегодной президентской премии в области информационных технологий.
Глава государства в своей приветственной речи поздравил победителей и пожелал им новых удач в своих начинаниях. Президент также придал важность инициативе компании Synopsys Armenia по вручению президентских премий в сфере информационных технологий, отметив, что это еще одна возможность обнаружить и развить талант молодых специалистов данной отрасли.
«Когда мы говорим, что богатство нашей страны – образованное и современное поколение, то в первую очередь мы имеем в виду таких молодых людей, как вы», – сказал президент.
По словам главы государства, сегодня в мире уровень развития общества измеряется также степенью распространения в ней высоких технологий, «следовательно, если мы желаем, чтобы наша страна стала конкурентоспособной с этой точки зрения, то обязаны решать проблемы этой сферы».
Обращаясь к лауреатам, президент заверил, что работа, проводимая ими, востребована и ценима, и государство будет постоянно содействовать таким молодым талантам, сообщает пресс-служба главы государства.