Այսօր Երեւանի թիվ 55 դպրոցում ԱրմենՏելը բացել է Հայաստանիառաջին հեռահար ուսուցման դասարանը: «Դեռ տաս տարի առաջ նման բան անհնարին էր նույնիսկ պատկերացնել: Իսկ այսօր տեխնոլոգիաներն այնպիսի առաջընթաց են ապրել, որ ամենաֆանտաստիկ բաները դարձել են իրականություն: Սա նոր դպրոց է, 21-րդ դարի դպրոց, ապագայի դպրոց: Ինտերակտիվ դասարանը խիզախ լուծում է, եւ «ԱրմենմՏել»-ը հպարտ է դառնալ Հայաստանի դպրոցներում նորամուծությունների հովանավոր», – հեռահար ուսուցման դասարանի բացման արարաղության ժամանակ ասել է «ԱրմենՏել»-ի Գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Ի.Կլիմկոնշեշտեց, որ հեռահարուսուցման դասարանը ստեղծվել է կրթությանը, երեխաներին եւ պատանիներին աջակցելու, բարձր տեխնոլոգիաները զարգացնելու «ԱրմենՏել»-ի ռազմավարության շրջանակներում:
Հեռահար ուսուցման համակարգը ներդրված է թիվ 55 դպրոցում «Ալֆա» ընկերության հետ համատեղ:
«Համակարգի հիմքում ընկած է Polycom QDX6000 տեսակոնֆերանսային կապը` համապաատսխան ծրագրային փաթեթով: Այն ներդրվել է դպրոցի 16 դասարաններում, որոնք ներկայում կարող են կապվել ոչ միայն միմյանց հետ, այլեւ ցանկացած այլ հեռահար օգտվողի հետ», – նշեց «Ալֆա» ընկերության առեւտրային բաժնի ղեկավար Արթուր Ղարիբյանը:

On October 2, ArmenTel CJSC (brand name: Beeline) opened Armenia’s first distance learning class in school No. 55. “Some 10 year ago, it was impossible to imagine anything of the kind. Technology has now made considerable advances, making fantasies reality. That’s a new, 21st century school; that’s a school of future. The new interactive class is the boldest technological solution, and ArmenTel is happy to champion innovations in Armenian schools,” ArmenTel CJSC’s General Director Igor Klimko said during the opening ceremony.
He stressed that distance learning class was created within the frameworks of the company’s strategy aimed at assisting in educational, children’s and youth projects implemented under the slogan “Bright Future with Beeline”.
Distance learning system was introduced in school No. 55 in partnership with Alfa company. “The system operates on the bases of Polycom QDX6000 video-conference and relevant software. The school has a total number if 16 equipped rooms which can get connected not only with each other but also with remote users,” Alfa Company’s Commercial Department Head Arthur Garibyan said.