Այսօր Երեւանի Պետական համալսարանում, ABBYY ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Յանը անցկացրել է վարպետության դասընթաց «Կրթությունից դեպի հաջողություն` 21 դարի բիզնես» թեմայով:
Վարպետության դասընթացի ընթացքում Դավիթ Յանը, որը նաեւ «ԱՅԲ» ակումբի հիմնադիրների խորհրդի նախագահն է, կիսել է իր փորձը եւ բացահայտել է իր հաջողության գաղտնիքները:
«Նույնիսկ բացառիկ մտավոր կարողությունները հաջողության որոշիչ գործոն չեն հանդիսանում առանձին վերցրած մարդու մոտ: Բիզնեսի հաջողության հիմքը հանդիսանում է` թիմը, գաղափարը եւ հաջողությունը», – ընդգծել է Դավիթ Յանը:
Իր սեփական հաջողությունը Յանը բացատրում է նրանով, որ ծնողներից ժամանակին է ստացել մտքի եւ գործողության ազատությունը: Շատ բան կախված էր նաեւ կողքին գտնվող մարդկանցից:
Դավիթ Յանը ծնվել է հունիսի 3-ին 1968թ., Երեւանում: Ավարտել է Երեւանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցը: Լինելով Մոսկվայի ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտի ուսանող` 21-ամյա Յանը ստեղծել է Lingvo էլեկտրոնային բառարանը: Նա նաեւ հանդիսանում է առաջին գրպանի համակարգչի ստեղծողն: Դավիթի կենսագրությունը ընդգրկված է «Ով ով է» ԱՄՆ-ի կատալոգում: Իր կողմից ղեկավարվող ABBYY ընկերությունը ՏՏ ոլորտում հանդիսանում է լավագույններից մեկը: Ընկերությունը գործում է աշխարհի 8 երկրներում` նրա հաճախորդների թիվը կազմում է 30 մլն.` 130 երկրներից, իսկ աշխատողների քանակը ընդամենը` 900 հոգի է:

Today, Founder and Chairman of the Board of ABBYY, David Yang held “From Education to Success. Business in the 21st century” master class at Yerevan State University.
David Yang shared secrets of his success with Armenian students.
“Even outstanding intellectual capacities do not guarantee success for one person. Business success components are: team, luck and ideas,” David Yang emphasized, noting that he has his parents and friends to thank for the freedom of thought and action, which led him to success.
David Yang, candidate of physical and mathematical sciences, was born June 3, 1968 in the Armenian capital Yerevan. He finished the Yerevan Physics and Mathematics School. While a student at the Moscow Physical-Technical Institute, 21-year-old David created an electronic dictionary Lingvo. Today, ABBYY is a leading IT company with 900 employees in 8 countries of the world and over 30 million clients in 130 countries. Ph.D. in Physics and Mathematics, Laureate of Russian Government Award in Science and Technology, creator of the first pocket communication computer for youngsters. David Yang’s profile is included in the “Who Is Who” US directory. Among his other successful business projects are club-restaurants FAQCafe, ArteFAQ, Squat, The Sister Grimm, iiko and ATAPY Software companies.