Ամերիկյան Iccann ընկերությունը, որը կանոնակարգում է կայքերի անվանումները, հավանություն է տվել ոչ լատինատառ դոմենային անունների ներդրմանը: Կազմակերպության ներկայացուցիչները քվեարկել են այդ քայլի օգտին Iccann-ի Սեուլում կայացած խորհրդաժողովում:
Նոր դոմենային անունների հայտերի ընդունումը կսկսվի արդեն նոյեմբերի 16-ին: Այլ լեզուներով ինտերնետ-հասցեները կհայտնվեն 2010 կեսերին:
Ինչպես ակնկալվում է, հայտերի մեծ մասը կլինեն չինարեն եւ արաբերեն լեզուներով:
Ռուսաստանում պետք է հայտնվեն կիրիլիցայով դոմենային անուններ` «ռֆ» վերջավորությամբ: Iccann-ում գտնում են, որ ինտերնետ-հասցեների նոր համակարգի ներդրումը զգալի փոփոխություն կներմուծի գլոբալ ցանցում հայտնվելու պահից ի վեր: «Այդ փոփոխություններն անհրաժեշտ են ոչ միայն աշխարհում այժմ ինտերնետից օգտվողների գրեթե կեսի համար, այլ նաեւ ապագա օգտվողների մեծամասնության համար»:
Ինչպես հայտարարել է Iccann-ի նախագահ Ռոդ Բեքստրեմը, «այդ փոփոխություններն անհրաժեշտ են ոչ միայն աշխարհում այժմ ինտերնետից օգտվողների գրեթե կեսի համար, այլ նաեւ ապագա օգտվողների մեծամասնության համար»:
2008 թվականից խնդիր էր դրված «սովորեցնել» համակարգին ճանաչել այլ լեզուների այբուբենների տառերը: Ըստ Iccann-ի տնօրենների խորհրդի ղեկավար Փիթեր Դենգեյթ-Թրաշի, այդ աշխատանքն հաջողությամբ ավարտվել է:
Հարավային Կորեայում քննարկվել են նաեւ այսպես կոչված բարձր մակարդակի դոմենները, ըստ էության` դա կայքերի անվանումների վերջին մասն է` com, org, ru եւ այլն:
Iccann-ի հիմնադրվել է 1998թ. ամերիկյան կառավարության կողմից ինտերնետի զարգացման կանոնակարգման նպատակով: 2009թ. սեպտեմբերին ամերիկյան իշխանությունները ճնշման տակ թուլացրեցին վերահսկողությունը Iccann-ի գործունեության հանդեպ, որը հոկտեմբերի 1-ից ինքնուրույն կարգավիճակ ստացավ, հաղորդում է BBC-ին:

30 Октябрь 2009 - 08:16 AMT
Американская организация Icann, регулирующая систему наименования сайтов, одобрила внедрение нелатинских доменных имен. Представители организации проголосовали за такой шаг на конференции Icann в Сеуле.
Прием заявок на новые доменные имена начнется уже 16 ноября. Интернет-адреса на других языках должны появиться к середине 2010 года.
Как ожидается, большинство заявок будут на китайские и арабские доменные имена.
В России должны будут появиться кириллические доменные имена, оканчивающиеся на “.рф”. В Icann считают, что введение новой системы интернет-адресов станет самым значительным изменением в глобальной сети с момента ее появления. “Эти изменения необходимы не только для половины нынешних пользователей интернета во всем мире, но и для большинства будущих пользователей.”
Как заявил президент Icann Род Бекстром, “эти изменения необходимы не только для половины нынешних пользователей интернета во всем мире, но и для большинства будущих пользователей”.
С 2008 шла наладка системы распознавания имен сайтов и их идентификации с соответствующим IP-адресом интернет-ресурса. Перед разработчиками стояла задача “научить” эту систему узнавать буквы из алфавитов других языков. По словам главы совета директоров Icann Питера Денгейта-Траша, эта работа успешно завершена.
На заседании Icann в Южной Корее обсуждаются также так называемые домены высшего уровня, по сути дела – это последняя часть имени сайта – .com, .org, .ru
Icann была основана американским правительством в 1998 году для упорядочивания развития интернета. В сентябре 2009 года американские власти под давлением критики ослабили контроль над деятельностью Icann, которая с 1 октября получила автономный статус, сообщает ВВС.