Այսօր ինտերնետը Հայաստանում ավելի էժան է, քան մեկ տարի առաջ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կառավարությանը կից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի գործադիր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: «Դեռ մի քանի տարի առաջ ես ասում էի, որ ինտերնետը Հայաստանում 18 անգամ թանկ է միջազգային գների համեմատությամբ: Այսօր Հայաստանում ինտերնետն այն գինն ունի, որը թելադրված է օբյեկտիվ պատճառներով, սակայն կա գներն էապես իջեցնելու շանս»,-ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Ինչպես հաղորդել է խորհրդի գործադիր քարտուղարը, Հայաստանն այժմ ինտերնետ է ստանում միջնորդների` Վրաստանի ու Իրանի տարածքով, սակայն պետք է միանալ ինտերնետի եվրոպական գծերին ավելի կարճ ճանապարհներով: «Ինտերնետի գներն էապես կնվազեն, եթե այն տրամադրեն ոչ միայն ArmenTel-ն ու FiberNet-ը, այլ նաեւ եւս մի քանի ընկերություններ»,-ասել է Գրիգորյանը:
Նա կարեւորել է Թուրքիայի տարածքով ինտերնետի տարանցումը, որն, ըստ Գրիգորյանի, գտնվում է ինտերնետի եվրոպական ուղիների ճանապարհին: «Եթե հաջողվի ինտերնետ քաշել Թուրքիայի տարածքով, ապա մենք որակյալ կապ կունենանք եվրոպական գներով»,-ասել է Գրիգորյանը:
Ա.Գրիգորյանն ասել է նաեւ, որ ArmenTel-ն արդեն բանակցում է թուրքական կողմի հետ եւ արդեն կան որոշակի պայմանավորվածություններ: «Եթե ամեն ինչ նորմալ ընթանա, հաջորդ տարի մենք ինտերնետ-կապուղի կունենանք Թուրքիայից»,-ասել է նա:

3 Ноябрь 2009 - 09:12 AMT
Сегодня интернет в Армении дешевле, чем ровно год назад. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный секретарь Совета по содействию развития информационных технологий при правительстве РА Армен Григорян. «Еще несколько лет назад я говорил, что интернет в Армении в 18 раз дороже по сравнению с международными ценами. Сегодня в Армении интернет предоставляется той ценой, которые позволяют объективные причины, но есть шанс снижения существующих цен»,- сказал Армен Григорян.
Как сообщил исполнительный секретарь совета, Армения в настоящее время получает интернет связь через посредников – Иран и Грузию, но необходимо присоединиться к европейским линиям интернета более короткими путями. «Цены на интернет существенно снизятся, если его поставщиками будут не только ArmenTel и FiberNet, но и еще несколько компаний»,- подчеркнул Армен Григорян.
Он особо подчеркнул важность транзита интернета в Армению через Турцию, которая, по словам Григоряна, находится на европейском магистральном пути интернета. «Если нам удастся принести в страну интернет через Турцию, то, несомненно, у нас будет качественная связь по европейским ценам»,- заявил исполнительный секретарь Совета по содействию развития информационных технологий.
Армен Григорян также сообщил, что ArmenTel уже ведет переговоры с турецкой стороной в этом направлении и уже достигнуты определенные договоренности. “Если все пройдет нормально, что в следующем году у нас уже будет интернет – канал из Турции”,- отметил он.