Այսօր ինտերնետը Հայաստանում ավելի էժան է, քան մեկ տարի առաջ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ կառավարությանը կից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի գործադիր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: «Դեռ մի քանի տարի առաջ ես ասում էի, որ ինտերնետը Հայաստանում 18 անգամ թանկ է միջազգային գների համեմատությամբ: Այսօր Հայաստանում ինտերնետն այն գինն ունի, որը թելադրված է օբյեկտիվ պատճառներով, սակայն կա գներն էապես իջեցնելու շանս»,-ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Ինչպես հաղորդել է խորհրդի գործադիր քարտուղարը, Հայաստանն այժմ ինտերնետ է ստանում միջնորդների` Վրաստանի ու Իրանի տարածքով, սակայն պետք է միանալ ինտերնետի եվրոպական գծերին ավելի կարճ ճանապարհներով: «Ինտերնետի գներն էապես կնվազեն, եթե այն տրամադրեն ոչ միայն ArmenTel-ն ու FiberNet-ը, այլ նաեւ եւս մի քանի ընկերություններ»,-ասել է Գրիգորյանը:
Նա կարեւորել է Թուրքիայի տարածքով ինտերնետի տարանցումը, որն, ըստ Գրիգորյանի, գտնվում է ինտերնետի եվրոպական ուղիների ճանապարհին: «Եթե հաջողվի ինտերնետ քաշել Թուրքիայի տարածքով, ապա մենք որակյալ կապ կունենանք եվրոպական գներով»,-ասել է Գրիգորյանը:
Ա.Գրիգորյանն ասել է նաեւ, որ ArmenTel-ն արդեն բանակցում է թուրքական կողմի հետ եւ արդեն կան որոշակի պայմանավորվածություններ: «Եթե ամեն ինչ նորմալ ընթանա, հաջորդ տարի մենք ինտերնետ-կապուղի կունենանք Թուրքիայից»,-ասել է նա:

Internet in Armenia is now cheaper compared to last year, Armen Grigoryan, Executive Secretary of IT Development Support Council under RA Government, told a press conference in Yerevan. “As early as a couple of years. ago I said Internet in Armenia was 18 times more expensive compared to international prices. Current prices are conditioned by objective factors, but there is a chance for decreasing them,” Armen Grigoryyan said.
At that he noted that Armenia is currently provided with Internet connection via Iran and Georgia, but it is necessary to join European network by finding shorter ways. “Prices will essentially decrease, if there are other providers apart from ArmenTel and FiberNet,” Grigoryan stressed.
He particularly focused on providing Internet connection via Turkey which is on the European Internet route. “If we manage to provide connection via Turkey, we’ll definitely have high quality Internet at European prices,” he added.
Grigoryan also said that ArmenTel is currently negotiating with Turkey, and there are certain agreements over the issue. “If things go as planned, next year we’ll have an Internet channel from Turkey,” he noted.