«ArmTech 2009» խորհրդաժողովը, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 5-8-ը Սան-Խոսեում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) լավ հարթակ է հանդիսանում, որը թույլ կտա աշխարհին ցուցադրել Հայաստանի հաջողությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի կառավարությանը կից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի գործադիր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: «Սա արդեն ArmTech երրորդ խորհրդաժողովն է: Այն հնարավորություն կտա մի տեղում հավաքել հայկական եւ արտասահմանյան ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին եւ քննարկել այդ ոլորտի զարգացման ուղիների մասին», – նշել է Արմեն Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, խորհրդաժողովի շրջանակներում կքննարկվեն ոչ միայն ՏՏ , այլ նաեւ բարձրագույն կրթության, գիտության եւ նորարարության եւ այլն ոլորտի հարցերը:
«Խորհրդաժողովին կմասնակցեն 40-50 հայկական ընկերություններից մոտ 100 ներկայացուցիչ: Այդ միջոցառումը լավ հնարավորություն է մատուցել իրենց ծառայությունները եւՀայաստան հրավիրել ներդրողներին: Իհարկե մեկ օրվա մեջ արդյունքներ չեն լինի, սակայն եթե խորհրդաժողովից հետո մեզ հաջողվի հետաքրքրել 2-3 ընկերություն, ապա դա արդեն հաջողություն է», – ասել է խորհրդի գործադիր քարտուղարը:
Արմեն Գրիգորյանի խոսքերով, Հայաստանի կառավարությունը կարեւորում է «ArmTech 2009»-ը, եւ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերեց խորհրդաժողովի անցկացման համար: Հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգիսյանը: «Մեզ համար այս խորհրդաժողովը` այլ երկրների հետ փորձի փոխանակման հնարավորություն է, եւ մենք ներկայումս աշխատանքներ ենք տանում դրա համար, որպեսզի հետագայում այդ խորհրդաժողովները անցկացվեն Ֆրանսիայում եւ ՄԱԷ-մ», – ասել է նա:

Конференция ArmTech 2009, которая пройдет 5-8 ноября в Сан-Хосе (Калифорния, США) является хорошей площадкой, которая позволит представить миру успехи Армении в сфере высоких технологий. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил исполнительный секретарь Совета по содействию развития информационных технологий при правительстве Армении Армен Григорян. «Это уже третья по счету конференция ArmTech. Она позволяет собрать армянских и иностранных представителей сферы информационных технологий в одном месте для обсуждения направлений развития сферы»,- отметил Армен Григорян. По его словам, в рамках конференции будут затронуты вопросы не только IT, но и высшего образования, науки и новаторства, зашиты интернета и т.д.
«В конференции, которая будет длиться три дня, примут участие около 100 представителей 40-50 армянских компаний. Это мероприятие хороший шанс для них представить свои услуги и пригласить инвесторов в Армению. Конечно, за один день результата не будет, но если после конференции нам удастся заинтересовать 2-3 компании, то это уже успех»,- подчеркнул исполнительный секретарь совета.
По словам Армена Григоряна, правительство Армении придает важное значение ArmTech 2009 и уже оказало финансовую поддержку для ее проведения. Армянскую делегацию на конференции возглавит сам премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Для нас эта конференция – возможность обмена опыта с другими странами, и мы сейчас ведем работы для того, чтобы в дальнейшем эти конференции проводились во Франции и ОАЭ»,- сказал он.