«ArmTech 2009» խորհրդաժողովը, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 5-8-ը Սան-Խոսեում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) լավ հարթակ է հանդիսանում, որը թույլ կտա աշխարհին ցուցադրել Հայաստանի հաջողությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի կառավարությանը կից Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի գործադիր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: «Սա արդեն ArmTech երրորդ խորհրդաժողովն է: Այն հնարավորություն կտա մի տեղում հավաքել հայկական եւ արտասահմանյան ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին եւ քննարկել այդ ոլորտի զարգացման ուղիների մասին», – նշել է Արմեն Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, խորհրդաժողովի շրջանակներում կքննարկվեն ոչ միայն ՏՏ , այլ նաեւ բարձրագույն կրթության, գիտության եւ նորարարության եւ այլն ոլորտի հարցերը:
«Խորհրդաժողովին կմասնակցեն 40-50 հայկական ընկերություններից մոտ 100 ներկայացուցիչ: Այդ միջոցառումը լավ հնարավորություն է մատուցել իրենց ծառայությունները եւՀայաստան հրավիրել ներդրողներին: Իհարկե մեկ օրվա մեջ արդյունքներ չեն լինի, սակայն եթե խորհրդաժողովից հետո մեզ հաջողվի հետաքրքրել 2-3 ընկերություն, ապա դա արդեն հաջողություն է», – ասել է խորհրդի գործադիր քարտուղարը:
Արմեն Գրիգորյանի խոսքերով, Հայաստանի կառավարությունը կարեւորում է «ArmTech 2009»-ը, եւ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերեց խորհրդաժողովի անցկացման համար: Հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգիսյանը: «Մեզ համար այս խորհրդաժողովը` այլ երկրների հետ փորձի փոխանակման հնարավորություն է, եւ մենք ներկայումս աշխատանքներ ենք տանում դրա համար, որպեսզի հետագայում այդ խորհրդաժողովները անցկացվեն Ֆրանսիայում եւ ՄԱԷ-մ», – ասել է նա:

ArmTech 2009 conference scheduled in San Jose, California, for November 5-8 is a good platform for showing the world Armenia’s achievements in Hi tech sphere, Armen Grigoryan, Executive Secretary of IT Development Support Council under RA Government, told journalists in Yerevan. “This is already the third ArmTech conference which brings together Armenian and foreign IT representatives for discussing the main trends of the sphere,” he noted. Apart from IT development issues, conference will focus on questions like higher education, science and innovation, Internet protection etc.
“The conference which will last 3 days will be attended by representatives from 40-50 Armenian companies. That’s a good chance for them to introduce their services and invite investors to Armenia. Of course, no results will be achieved within a day, but if we manage to attract a couple of companies, that will already be success,” Grigoryan stressed.
At that he noted that Armenian Government attaches much significance to ArmTech 2009 and has provided financial assistance for its organization. Armenian delegation participating in conference will be headed by Prime Minister Tigran Sargsyan. “The conference enables us to exchange experience with other countries, and we are currently carrying out work for organizing the event in France and UAE,” Armen Grigoryan said.