Նոյեմբերի 3-ին Վաշինգտոնում` ԱՄՆ Պետքարտուղարությունում կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Պատվիրակության կազմում էին Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, փոխարտգործնախարար Արման Կիրակոսյանը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, Արդարադատության փոխնախարար Էմիլ Բաբայանը եւ այլ պաշտոնատար անձինք:
Ամերիկյան կողմից համանախագահում էր Պետդեպարտամենտի Եվրոպային եւ Եվրասիային օգնության համակարգող Դանիել Ռոզենբլումը: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Թինա Քայդենաուն եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարիա Յովանովիչը:
Հանձնաժողովի նիստին քննարկվել են Հայաստանում գործարարության մթնոլորտի բարելավմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ժողովրդավարության եւ կառավարման համակարգի բարեփոխումներին առնչվող օրակարգային հարցեր: Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է նշված ոլորտներում ձեռք բերած նվաճումներն ու առաջիկայում ծրագրված միջոցառումները:
Ինչպես հաղորդում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամլո ծառայությունը, հայկական պատվիրակությունը առանձինհանդիպումներ է ունեցել նաեւ Պետդեպարտամենտում, Առեւտրի դեպարտամենտում, ԱՄՆ Առեւտրի ներկայացուցչի գրասենյակում, Համաշխարհային բանկում եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամում:
Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ստորագրվել է Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիր, որը կխթանի համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների, ինտելեկտուալ սեփականության, հիմնարար գիտությունների ոլորտներում:

Очередное заседание межправительственной комиссии Армения- США состоялось 3 ноября в Вашингтоне. Армянскую делегацию на заседании возглавлял министр экономики Армении Нерсес Ерицян. В состав делегации также входили председатель комитета по государственным доходам РА Гагик Хачатрян, заместитель министра ИД Армении Арман Киракосян, посол Армении в США Татул Маргарян, заместитель министра финансов Вардан Арамян, замминистра юстиции РА Эмиль Бабаян и другие официальные лица.
С американской стороны на заседании сопредседательствовал координатор программ помощи США Европе и Евразии Даниэль Розенблюм. На заседании выступили также помощник заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Тина Кайденау и посол США в РА Мари Йованович.
Как сообщает пресс-служба Госдепартамента США, в рамках заседания были обсуждены вопросы улучшения бизнес-атмосферы, борьбы с коррупцией, реализации реформ в сфере демократии и управления. Армянская сторона представила достигнутые в этих сферах успехи и предстоящие мероприятия. Делегация Армении провела отдельные встречи в Госдепартаменте, в департаменте торговли, Всемирном Банке и Международном валютном фонде.
В ходе заседания Армения и США подписали соглашение о сотрудничестве в сфере науки и технологий, которое будет стимулировать сотрудничество между двумя странами в сферах информационных технологий, интеллектуальной собственности и фундаментальных наук.