«Գրանշան 2009» տառատեսակների միջազգային մրցույթն այս տարի երկրորդ անգամ անցկացվեց: Հայաստանը ներկայացված էր վեց անվանակարգերում` «Հայերեն շարվածքային տառատեսակ», «Հայերեն տառատեսակ դասագրքերի համար», «Հայերեն ավանդական», «Լատինական շարվածքային», «Կիրիլյան շարվածքային» եւ «Ազատ ոճի տառատեսակ»: Դրանցից հինգում մրցանակների արժանացան Հայաստանի գրքի ազգային պալատի հայերեն տառատեսակնրի պահպանման եւ մշակման բաժնի վարիչ Էդիկ Գաբուզյանի աշխատանքները:
Մրցույթի նպատակն է զարգացնել հայերեն էլեկտրոնային տառատեսակները եւ ապագայում դրանք միջազգային ճանաչման հասցնել:
Այս տարի մրցույթին ուղարկված էր 54 հայտ` 12 երկրներից, այդ թվում` Հայաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Մեքսիկայից, Էկվադորից եւ այլն: Մրցույթին ներկայացված բոլոր աշխատանքները, բացի «Ազատ ոճի տառատեսակից», համապատասխանում էին Հայաստանի կառավարության հաստատած ստանդարտներին:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ Էկվադորի եւ Գերմանիայի մասնագետներ Ռայան Կաստոն եւ Իկո Միլերը ներկայացրել էին հայերեն այբուբենի տառատեսակներ: Դա ապացուցում է հետաքրքրությունը ոչ միայն մեր այբուբենի եւ լեզվի հանդեպ, այլեւ «Գրանշան» մրցույթի միջազգային մեծացող ճանաչման մասին», – ասաց Էդիկ Գաբուզյանը:
Մրցույթի հաղթողներից մեկը ՀՀ արվեստի ակադեմիայի գծանկարչության ամբիոնի վարիչ Արա Բաղդասարյանն է, որը նշեց. «Այսօր օգտագործվող Arial, Times եւ այլ տառատեսակները հայկական չի կարելի համարել, քանի որ դրանց հիմքում լատինական այբուբենն է: Այս մրցույթը սկիզբ դրեց զուտ հայկական տառատեսակների մեծ պաշարի ի հայտ գալուն»:
Սակայն դրանք ինտերնետում գործածելու համար անհրաժեշտ է միջազգային մի քանի գործակալությունների իրավաբանական համաձայնությունը, առաջին հերթին` Microsoft գործակալության համաձայնությունը, որի հետ արդեն բանակցություններ են վարվում, ասաց Հայաստանի գրքի ազգային պալատի հայերեն տառատեսակների պահպանման եւ մշակման բաժնի վարիչը:

11 Ноябрь 2009 - 12:34 AMT
Международный конкурс шрифтов “Граншан 2009” во второй раз был проведен в этом году. Армения была представлена в шести номинациях – “Армянский наборный шрифт”, “Армянский шрифт для учебников”, “Армянский традиционный”, “Латинский наборный”, “Наборный кириллический” и “Шрифт свободного стиля”, и в 5 из них призов удостоились работы управляющего отделом разработки и сохранения армянских шрифтов Национальной книжной палаты Армении Эдика Габузяна.
Цель конкурса – развитие армянских электронных шрифтов и их международное признание в будущем.
В этом году на конкурс было отправлено 54 заявки из 12 стран, в том числе из Армении, Великобритании, Германии, США, Мексики, Эквадора и т.д. Все работы, представленные на конкурсе, кроме работ в номинации “Шрифт свободного стиля”, соответствовали стандартам, утвержденным правительством Армении.
“Для нас очень важно, что специалисты из Эквадора Рауан Касто и Германии Ико Миллер представили шрифты армянского алфавита. Это доказывает не только интерес к нашему алфавиту и языку, но и возрастающее международное признание конкурса “Граншан”, – отметил Эдик Габузян.
Один из победителей конкурса, заведующий кафедрой графики Академии искусств РА Ара Багдасарян в свою очередь подчеркнул: “Ныне используемые шрифты Arial, Times и др. армянскими не назовешь, так как их основа – латинский алфавит. Этот конкурс положил начало появлению большого запаса чисто армянских шрифтов”.
Однако для их использования в интернете необходимо юридическое согласие нескольких международных компаний и в первую очередь компании Microsoft, с которой, по словам управляющего отделом разработки и сохранения армянских шрифтов национальной книжной палаты Армении, уже ведутся переговоры.