«Գրանշան 2009» տառատեսակների միջազգային մրցույթն այս տարի երկրորդ անգամ անցկացվեց: Հայաստանը ներկայացված էր վեց անվանակարգերում` «Հայերեն շարվածքային տառատեսակ», «Հայերեն տառատեսակ դասագրքերի համար», «Հայերեն ավանդական», «Լատինական շարվածքային», «Կիրիլյան շարվածքային» եւ «Ազատ ոճի տառատեսակ»: Դրանցից հինգում մրցանակների արժանացան Հայաստանի գրքի ազգային պալատի հայերեն տառատեսակնրի պահպանման եւ մշակման բաժնի վարիչ Էդիկ Գաբուզյանի աշխատանքները:
Մրցույթի նպատակն է զարգացնել հայերեն էլեկտրոնային տառատեսակները եւ ապագայում դրանք միջազգային ճանաչման հասցնել:
Այս տարի մրցույթին ուղարկված էր 54 հայտ` 12 երկրներից, այդ թվում` Հայաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Մեքսիկայից, Էկվադորից եւ այլն: Մրցույթին ներկայացված բոլոր աշխատանքները, բացի «Ազատ ոճի տառատեսակից», համապատասխանում էին Հայաստանի կառավարության հաստատած ստանդարտներին:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ Էկվադորի եւ Գերմանիայի մասնագետներ Ռայան Կաստոն եւ Իկո Միլերը ներկայացրել էին հայերեն այբուբենի տառատեսակներ: Դա ապացուցում է հետաքրքրությունը ոչ միայն մեր այբուբենի եւ լեզվի հանդեպ, այլեւ «Գրանշան» մրցույթի միջազգային մեծացող ճանաչման մասին», – ասաց Էդիկ Գաբուզյանը:
Մրցույթի հաղթողներից մեկը ՀՀ արվեստի ակադեմիայի գծանկարչության ամբիոնի վարիչ Արա Բաղդասարյանն է, որը նշեց. «Այսօր օգտագործվող Arial, Times եւ այլ տառատեսակները հայկական չի կարելի համարել, քանի որ դրանց հիմքում լատինական այբուբենն է: Այս մրցույթը սկիզբ դրեց զուտ հայկական տառատեսակների մեծ պաշարի ի հայտ գալուն»:
Սակայն դրանք ինտերնետում գործածելու համար անհրաժեշտ է միջազգային մի քանի գործակալությունների իրավաբանական համաձայնությունը, առաջին հերթին` Microsoft գործակալության համաձայնությունը, որի հետ արդեն բանակցություններ են վարվում, ասաց Հայաստանի գրքի ազգային պալատի հայերեն տառատեսակների պահպանման եւ մշակման բաժնի վարիչը:

“Grenshan 2009” international font contest was held this year for the second time. Armenia participated in contest in 6 nominations – “Armenian Typewriter”, “Armenian Textbook Font”, “Latin Typewriter”, “Cyrillic Typewriter” and “Freestyle Font”. Prize winner in contest was Edik Gabuzyan, Head of the Font Development and Maintenance Department at National Book Chamber.
Contest is aimed at developing Armenian electronic fonts and achieving their recognition on international level.
This year’s contest attracted 54 applications from 12 countries, including Armenia, Great Britain, Germany, United States, Mexico, Equator etc. All works, except those submitted for “Freestyle Font” nomination, conformed to the standards established by RA Government.
“It’s very appreciable for us that Rowan Casto from Equator and Iko Miller from Germany submitted Armenian alphabet fonts. That testifies not only to interest in our alphabet and language but also increasing international recognition of ‘Granshan’ contest,” Edik Gabuzyan said.
“Arial, Times and other fonts used currently cannot be considered Armenian as they are based upon the Latin alphabet. The contest marked the start of using the huge reserve of purely Armenian fonts,” said one of contest winners Ara Baghdasaryan, Head of Graphic Art Chair at RA Academy of Arts.
To use Armenian fonts on the Internet, it is necessary to obtain consent from several international companies, with Microsoft being the first. Armenia is currently negotiating with the company, Edik Gabuzyan said.