Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանում ի մի են բերվել «Համակարգիչ բոլորի համար» թռիչքային ծրագրի միջանկյալ արդյունքները: Ծրագիրը սկսվել էր սեպտեմբերի 22-ին: Ծրագրով նախատեսվում է, որպեսզի երկրի բնակչությունը արտոնյալ պայմաններով` 0% կանխավճարով եւ 0% միջնորդադրամով, ինչպես նաեւ երկու տարի մարման ժամկետով ձեռք բերի համակարգիչներ:
ԱՊՀ երկրներում Hewlett Packard գործակալության նախագծի տնօրեն Վադիմ Տիխոնիչեւը հանդես գալով մամլո ասուլիսում, նշեց, որ համակարգիչների վաճառքը երկու անգամ գերազանցում է ծրագրվածին (500-ի փոխարեն` 1300), իսկ դա նշանակում է, որ ներկայացված ապրանքը համապատասխանում է բնակչության պահանջարկին: Ծրագրի մասնակիցների 77 %-ը փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներ են, բայց շուտով կսկսվի «Համակարգիչներ ուսուցիչների համար» հատուկ առաջարկի իրագործումը, որը կրթական համակարգի աշխատողներին հնարավորություն կտա ծրագրի լրացուցիչ e-learning ծրարով արտոնյալ վարկի միջոցով ձեռք բերել համակարգիչներ: Նա նաեւ պատմեց այն մասին, որ ներկայում բանակցություններ են վարվում պրովայդերների հետ` ծրագրի մասնակիցներին ժամանակավոր անվճար ինտերնետային կապի իրավունք տրամադրելու համար:
«Ինկուբատոր ձեռնարկություններ» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ավելացրեց, որ ծրագրի նպատակը ոչ միայն համակարգիչներ վաճառելն է, այլեւ հասարակության համակարգչային գիտելիքների բարձրացումը: Այսօր մեր երկրում համակարգիչներով ապահովված է բնակչության 5-6 %-ը, նախագծի գործունեության ենթադրվող 5 տարիներին ծրագրվում է այդ ցուցանիշը հասցնել 30 %-ի, որն առկա է զարգացած երկրներում:
Մամլո ասուլիսի մասնակիցները համամիտ էին այն կարծիքին, որ համակարգիչը ինքնակրթության միջոց է, եւ այդ պատճառով էլ սոցիալական խնդիր լուծելու այս ծրագրի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել:
Մամլո ասուիլիսին ներկա էին նաեւ «Յունիկոմպ» ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդարյանը եւ Hewlett Packard գործակալության գործընկերների հետ աշխատանքի գծով մենեջեր Ալեքսանդր Ժելեզկովը:
«Համակարգիչ բոլորի համար» նախագիծը իրականացնում են` ՀՀ կառավարությունը, «Ինկուբատոր ձեռնարկություններ» հիմնադրամը, ,Hewlett-Packardե եւ ,Microsoftե, գործակալությունները` «Յունիկոմպ» ընկերության եւ «Ակբակրեդիտ ագրիկոլ» բանկի համագործակցությամբ:

2 Декабрь 2009 - 11:29 AMT
2-го декабря в Ереване были подведены промежуточные итоги пилотного проекта «Компьютер для всех», стартовавшего 22-го сентября. Проект предусматривает приобретение населением страны компьютерной техники на льготных условиях: 0% предоплаты, 0% комиссионных и срок погашения в два года.
Выступая на пресс-конференции, директор по проектам в странах СНГ корпорации Hewlett Packard Вадим Тихоничев отметил, что продажи компьютеров более чем в два раза превышают запланированные (1300 вместо запланированных 500), а это означает одно – представленные продукты и условия кредитования соответствуют потребностям населения. 77% участников программы – представители малого и среднего бизнеса, но в скором времени начнется реализация специального предложения «Компьютеры для учителей», которое позволит работникам образовательной сферы приобретать по льготным кредитам компьютеры с дополнительным программным пакетом e-learning. Он также рассказал о том, что в настоящее время ведутся переговоры с телеком-провайдерами по вопросу о предоставлении участникам программы временно бесплатного доступа к сети интернет.
Директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян добавил, что целью программы является не только продажа компьютеров, но и повышение компьютерной грамотности общества. Сейчас процент компьютеризации населения в стране составляет около 5-6%, в течение предполагаемых 5 лет действия проекта планируется довести этот показатель до 30% – именно таков он в развитых странах.
Участники пресс-коференции сошлись на мнении, что компьютер – это средство для саморазвития, и потому значение данной программы, имеющей социальную задачу, трудно переоценить.
На пресс-конференции также присутствовали директор компании «Юникомп» Армен Балдрян и менеджер корпорации Hewlett Packard по работе с партнерами Александр Железков.
Проект «Компьютер для всех» реализуется правительством РА, фондом «Инкубатор предприятий», корпорациями «Hewlett-Packard» и «Microsoft», при содействии компании «Юникомп» и «АКБА-Креди Агриколь» Банка.