Սինոփսիսընկերությունը՝կիսահաղորդիչներինախագծման,ստուգմանեւարտադրությանհամարծրագրայինմիջոցներիեւ մտավորսեփականությանոլորտիհամաշխարհայինառաջատարն,այսօրհայտնելէ2009թ.հոկտեմբերի31-ինավարտված չորրորդքառորդիտվյալները:
2009ֆինանսականտարվաեկամուտըկազմելէ1.36մլրդԱՄՆդոլար,որըգերազանցումէ2008ֆինանսականտարվա1.34 մլրդԱՄՆդոլարը2%-ով: 2009 ֆինանսականտարվաչորրորդքառորդիհամարՍինոփսիսըհայտնելէ338.3մլնԱՄՆդոլար եկամտիմասին՝2008ֆինանսականտարվաչորրորդքառորդի352.8 մլնԱՄՆդոլարիհամեմատ:
«Սինոփսիսըկատարել եւ նույնիսկգերազանցելէտարվասկզբինդրվածգրեթեբոլորնպատակները:Սանշանակալիձեռքբերում է,եթեհաշվիառնենքտնտեսականգոտումառկաանկայունությունը»,-ասումէՍինոփսիսինախագահեւգլխավորգործադիր տնօրենԱարտդեՋիզը:«Առաջնայելով2010-ին,մենքնախատեսումենքշարունակելվերահսկելմերծախսերը,կատարել ներդրումներ՝ուժեղացնելուհամարմերհզորտեխնոլոգիականդիրքերը,եւկենտրոնանալմերհաճախորդներիհետ փոխհարաբերություններըընդլայնելուվրա», – հաղորդում է Սինոփսիս Հայաստան մամլո ծառայությունը:

Synopsys, Inc. (NASDAQ: SNPS), a world leader in software and IP for semiconductor design, verification and manufacturing, reported Thursday results for its fourth quarter and fiscal year ended October 31, 2009, the company’s press office said.
Revenue for fiscal year 2009 was $1.36 billion, an increase of two percent from $1.34 billion in fiscal 2008. For the fourth quarter of fiscal 2009, Synopsys reported revenue of $338.3 million compared to $352.8 million for the fourth quarter of fiscal 2008.
“Synopsys met or exceeded almost every goal we set at the beginning of the year, a notable accomplishment given the turbulence that characterized the economic environment,” said Aart de Geus, chairman and CEO of Synopsys. “Looking forward into 2010, we intend to continue to control expenses, invest to accelerate our strong technology momentum, and focus on growing our customer relationships.”