Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ՀՀ վարչապետի Բարձր հովանու ներքո անց է կացնում Հայաստանի Ռոբոտների Բաց Առաջնությունը (ArmRobotics), որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 12-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նոր մասնաշենքում` Բաղրամյան 40 հասցեում:
Առաջնության անցկացման նպատակն է համախմբել: Առաջնության անցկացման նպատակն է համախմբել երիտասարդ գիտնականներին, ներգրավել սփյուռքի գիտական ներուժը, երիտասարդների մոտ զարգացնել թիմային մտածելակերպը եւ աշխատանքը, խթանել նոր տեխնոլոգիաների մուտքը Հայաստան: Միջոցառման գլխավոր հովանավորն է «Հուրնեթ» ընկերությունը:
Առաջնության ընթացքում կանցկացվի «Իրեր տարբերող եւ դասակարգող» մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որը չունի տարիքային սահմանափակում: Մրցույթի մասնակիցները պետք է նախագծեն եւ պատրաստեն ռոբոտ, որը պետք է իրարից տարբերի առարկաները ըստ նրանց երկրաչափական տեսքի: Ռոբոտը պետք է ունենա սահմանափակ քաշ եւ չափսեր, որոնք կհայտարարվեն մրցույթի ժյուրիի անդամների կողմից:
Հաղթող կճանաչվի այն թիմը, որի ռոբոտը նվազագույն ժամանակում եւ նվազագույն սխալներով կկատարի իր առջեւ դրված խնդիրը, – հաղորդում է ԻՏՁՄ մամլո ծառայությունը:

12 декабря в Ереване пройдет Открытое первенство роботов Армении (ArmRobotics), организованное Союзом предприятий информационных технологий (UITE) под патронажем премьер-министра РА Тиграна Саркисяна. Генеральный спонсор мероприятия компания «Hoornet».
Целью данного мероприятия является объединение молодых ученых, привлечение научного потенциала диаспоры, развитие у молодежи командного духа, стимулирование внедрения новых технологий в Армении.
В рамках первенства будет проведен конкурс, включающий в себя несколько этапов, в частности, участники должны будут представить роботов, способных идентифицировать геометрическую форму предметов. Победителями станут те, чьи устройства быстро и с минимальным количеством ошибок осуществят данную задачу.
На следующий после первенства день состоится конференция по теме «Молодежь и роботостроение», сообщает пресс-служба UITE.