Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ՀՀ վարչապետի Բարձր հովանու ներքո անց է կացնում Հայաստանի Ռոբոտների Բաց Առաջնությունը (ArmRobotics), որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 12-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նոր մասնաշենքում` Բաղրամյան 40 հասցեում:
Առաջնության անցկացման նպատակն է համախմբել: Առաջնության անցկացման նպատակն է համախմբել երիտասարդ գիտնականներին, ներգրավել սփյուռքի գիտական ներուժը, երիտասարդների մոտ զարգացնել թիմային մտածելակերպը եւ աշխատանքը, խթանել նոր տեխնոլոգիաների մուտքը Հայաստան: Միջոցառման գլխավոր հովանավորն է «Հուրնեթ» ընկերությունը:
Առաջնության ընթացքում կանցկացվի «Իրեր տարբերող եւ դասակարգող» մրցույթի եզրափակիչ փուլը, որը չունի տարիքային սահմանափակում: Մրցույթի մասնակիցները պետք է նախագծեն եւ պատրաստեն ռոբոտ, որը պետք է իրարից տարբերի առարկաները ըստ նրանց երկրաչափական տեսքի: Ռոբոտը պետք է ունենա սահմանափակ քաշ եւ չափսեր, որոնք կհայտարարվեն մրցույթի ժյուրիի անդամների կողմից:
Հաղթող կճանաչվի այն թիմը, որի ռոբոտը նվազագույն ժամանակում եւ նվազագույն սխալներով կկատարի իր առջեւ դրված խնդիրը, – հաղորդում է ԻՏՁՄ մամլո ծառայությունը:

On Saturday, December 12, Yerevan will host ArmRobotics open championship under the patronage of Armenian Premier Tigran Sargsyan and general sponsorship of Hoornet company. Event organizer is Union of Information Technology Enterprises (UITE).
Open championship is aimed at uniting young scholars, attracting Diaspora’s scientific potential, developing team spirit among youth and promoting introduction of new technologies in Armenia.
Championship program includes a contest consisting of several stages. Participants will be required to introduce robots capable of identifying object shapes. Those whose devices cope with the given task rapidly and with minimal errors will be declared as winners.
On the day following the championship, it is planned to hold a conference devoted to “Youth and Robot Building,” UITE press service reports.